4-dnevni delovnik: prednosti in izzivi novega načina dela
Čas branja 4 minKako nov način dela spreminja prihodnost in kakšne so najboljše prakse za njegovo uspešno uvedbo v organizacijo? Kakšne so izkušnje s krajšim delovnim tednom v slovenskih podjetij?
Podjetja in zaposleni se vse bolj zavedajo pomena prilagodljivosti in ravnovesja med delom in zasebnim življenjem. Ena izmed najbolj zanimivih sprememb, ki se je pojavila v zadnjih letih, je uvedba 4-dnevnega delovnika. Ta obeta boljše delovne pogoje in večje zadovoljstvo zaposlenih. Predstavlja namreč prehod k bolj prilagodljivemu načinu dela, ki omogoča več ravnotežja med delom in zasebnim življenjem ter večjo produktivnost.
Ideja za 4-dnevni delovnik ni nova. Prve primere podjetij, ki so prešla na 4-dnevni delovnik, lahko zasledimo že v 40. letih prejšnjega stoletja. Takrat so podjetja uvajala 4-dnevnik delovnik po 10 ur (4/10), vendar se je prvotno zadovoljstvo zaposlenih sčasoma zmanjševalo.
Res delamo 8 ur tedensko preveč?
10-urni delovniki namreč prav tako lahko bistveno pripomorejo k izogrelosti, slabši produktivnosti in posledično tudi slabši kakovosti življenja. Vendar pa se je v zadnjih letih ta koncept usmeril predvsem v 4-dnevne delovnike po 8 ur (4/8) in z enakim plačilom kot za 40 ur. Koncept je postal predmet številnih raziskav in pilotnih programov, ki potekajo pod okriljem globalne iniciative 4 Day Week Global.
Podjetja, ki so prešla na štiridnevni delovni teden, so opazila pozitivne spremembe v produktivnosti, zadovoljstvu zaposlenih in zmanjšanju absentizma. Zaposleni imajo več časa za družino, hobije in osebni razvoj, kar vpliva na njihovo splošno dobro počutje in zadovoljstvo.
Štiridnevni delovni teden tudi spodbuja inovativnost, ustvarjalnost ter boljše ravnotežje med delom in zasebnim življenjem, opažajo v podjetjih, ki o izkušnjah poročajo iniciativi 4 Day Week Global. Izpostavljajo naslednje prednosti 4-dnevnega delovnika:
Boljše ravnovesje med delom in zasebnim življenjem: Ena izmed ključnih koristi 4-dnevnega delovnika je izboljšanje ravnovesja med delom in zasebnim življenjem. Zaposleni imajo več prostega časa, da se posvetijo družini, hobijem in drugim interesom, kar pripomore k večjemu zadovoljstvu in boljšemu počutju.
Večja produktivnost in osredotočenost: Kot kažejo raziskave, zaposleni, ki delajo 4 dni v tednu, kažejo večjo produktivnost in osredotočenost na svoje delo. Krajši delovni čas spodbuja zaposlene, da bolje izkoristijo svoj čas in se bolj posvetijo nalogam, kar vodi v boljše rezultate in izboljšanje delovne uspešnosti.
Izboljšano zadovoljstvo zaposlenih: Zaposleni, ki prakticirajo 4-dnevni delovnik v okviru globalne iniciative, poročajo o večjem zadovoljstvu z delom. Krajši delovni čas jim omogoča, da bolje ohranjajo ravnotežje med delom in zasebnim življenjem ter se izognejo preobremenjenosti in izgorelosti. Zadovoljni zaposleni so bolj zavzeti, kreativni in motivirani za doseganje rezultatov.
Štiridnevni delovni teden je le ena izmed novih praks, ki so del prihodnosti dela. Vendar ima svetlo prihodnost in lahko postane nov standard v organizacijah po vsem svetu, verjamejo v inciativi 4 Day Week Global. Pričakovanja zaposlenih glede delovnega časa in ravnovesja med delom in zasebnim življenjem se namreč spreminjajo in podjetja, ki se bodo znala prilagoditi, bodo tudi s 4-dnevnim delovnikom kot delodajalec zagotovo bolj zanimiva za talente in generacije, ki na trg dela šele prihajajo.
Kaj vse čaka kadrovike pri uvedbi 4-dnevnega delovnika?
Kljub številnim prednostim štiridnevnega delovnega tedna obstajajo tudi nekateri izzivi in pomanjkljivosti, s katerimi se podjetja soočajo pri njegovi uvedbi. Razviti je treba nove strategije upravljanja s človeškimi viri, ki bodo podpirale 4-dnevni delovni teden in zagotavljale odlično izkušnjo zaposlenih. To vključuje prilagoditev politik dela, komuniciranje z zaposlenimi in upravljanje sprememb.
Pomembno je, da zaposleni razumejo cilje in koristi tega novega načina dela ter da imajo potrebno podporo in vire za uspešno prilagajanje. To vključuje pregled obstoječih procesov, identifikacijo neustreznih ali neučinkovitih dejavnosti ter prilagajanje prioritet, da se dosežejo želeni rezultati v krajšem delovnem času.
Uvedba štiridnevnega delovnega tedna zahteva prilagoditve in spremembe v organizaciji dela. Podjetja morajo prilagoditi svoje procese, urnike in delovne naloge, da omogočijo zaposlenim opravljanje dela v krajšem času.
Prav tako štiridnevni delovni teden zahteva dobro organizirano vodenje in jasno postavljanje ciljev ter pričakovanj. Vodje morajo biti sposobni učinkovito upravljati delovni čas, delegirati naloge in zagotavljati, da se delo opravlja kakovostno in pravočasno.
Skrajšanje delovnega časa lahko poveča tveganje za neusklajenost med zaposlenimi, kar lahko vpliva na učinkovitost dela in kakovost komunikacije znotraj podjetja. Za uspešno uvedbo štiridnevnega delovnega tedna je zato pomembno spodbujati sodelovanje, komunikacijo in timsko delo.
Kako so 4-dnevni delovnik uvedli v Visionectu?
Obstaja več uspešnih primerov podjetij, ki so uspešno uvedla štiridnevni delovni teden in zabeležila pozitivne rezultate. Pri nas tovrstno organizacijo dela že nekaj mesecev izvaja podjetje Visionect.
Zaposleni so imeli en dan v tednu prost, kar je omogočalo večjo fleksibilnost in boljše ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. V podjetju so opazili povečanje produktivnosti, zadovoljstva zaposlenih in zmanjšanje absentizma, zato so se po preizkusni dobi odločili, da bo 4-dnevni delovnik postal njihova stalnica.
O izkušnjah in nasvetih, kako se lotiti organizacije dela za 4 delovne dni v tednu, boste lahko brali tudi v naslednji številki HR&M revije, ki bo izšla 20. oktobra. Ne zamudite njenega izida.
Kaj je 4-dnevni delovnik?
4-dnevni delovnik je prilagodljiv delovni urnik, kjer zaposleni delajo štiri dni na teden, običajno z enakim obsegom dela kot v petdnevnem delovniku. Ta model izboljšuje ravnovesje med delom in zasebnim življenjem ter povečuje produktivnost.
Kakšne so prednosti 4-dnevnega delovnika?
Prednosti vključujejo boljše ravnovesje med delom in zasebnim življenjem, večjo produktivnost, zmanjšanje absentizma in večje zadovoljstvo zaposlenih. Prav tako spodbuja inovativnost in ustvarjalnost.
Kakšne so najboljše prakse za uvedbo 4-dnevnega delovnika?
Najboljše prakse vključujejo jasno komunikacijo ciljev in koristi, prilagoditev politik dela, pregled obstoječih procesov in prilagajanje prioritet. Pomembno je tudi učinkovito vodenje, jasno postavljanje ciljev in pričakovanj ter spodbujanje timskega dela.