Če bomo hoteli, nas bo razvoj umetne inteligence naredil bolj človeške
Čas branja 7 minKaj nam prinaša digitalizacija v naslednjih letih, kako bo vplivala na naše poslovno in zasebno življenje ter kako bo vplivala na HRM?
Digitalni svet je že zdavnaj realnost. Mobilne telefone dvignemo že več kot 50-krat na dan in jih v povprečju uporabljamo tri ure. Če dodamo še delo z računalnikom in drugimi pametnimi napravami ter gledanje televizije, čeprav ta ne sodi ravno v rubriko digitalno, smo od naravnega in analognega že precej oddaljeni. Večina nas verjetno že občuti, da je tega preveč, in če pomislimo, da se je četrta digitalna revolucija šele začela, nas lahko upravičeno skrbi, da nas bo prihodnji razvoj dokončno robotiziral.
Kaj pa, če je strah odveč? Kaj pa, če je prvih 30 let informatizacije in digitalizacije (1990–2020) kot nekakšna zgodnja industrijska revolucija 19. stoletja? To je bilo obdobje premoga in parnih strojev, ljudje so delali in živeli v nemogočih razmerah. Kljub vsem aktualnim težavam živimo danes neprimerno bolj kakovostno življenje kot takrat.
Digitalna prihodnost je vznemirljiva
Bill je poskrbel za to, da so računalniki prišli v naše pisarne in domove. Steve nam jih je podtaknil v žep. Jeff nas je navadil kupovati od doma in Mark je asocialno 'buljenje' v zaslon spremenil v družabno početje. Torej vsak od nas ima danes visoko zmogljiv računalnik, vsi smo med seboj povezani in vedno več poslov in komunikacije opravljamo s pomočjo tehnologije.
Nesmiselno bo tekmovati s tehnologijo, pridobiti moramo zgolj potrebno znanje, in stroje izkoristiti v svojo korist.