Delo na daljavo ni modna muha
Čas branja 10 minŽivimo v novem, unikatnem obdobju, kjer avtomatizacija, globalizacija in digitalizacija že zadnje desetletje povzročajo fragmentacijo oziroma korenite, tektonske spremembe tudi na področju trga dela. Covid-19 je tem spremembam dal le še dodaten pospešek. Dejstvo je, da se mora trg delovne sile, če naj bo učinkovit, nenehno prilagajati novim ekonomskim, družbenim in drugim okoliščinam, ki narekujejo ponudbo in povpraševanje na trgu dela.
Da bi organizacije zagotovile konkurenčnost, se zato množično osredotočajo na sodelovanje med tehnologijo in ljudmi, saj je dandanes dostop do informacijsko-komunikacijskih tehnologij relativno preprost. Takšno diferencirano poslovno okolje pa od delavcev kot tudi od delodajalcev zahteva posebne kompetence, med katerimi je najpomembnejša fleksibilnost oziroma prilagodljivost. Prav delo na daljavo je ena od oblik dela z visoko stopnjo fleksibilnosti, kar je glavna prednost te oblike dela. Gre za sodobno obliko delovnega mesta, za katero je zaradi virtualizacije značilen modificiran način dela, ki zahteva visoko stopnjo organiziranosti, motivacije in samodiscipline. Epidemija nam je le dokazala, da je, ko je to nujno, mogoče delati kjer koli na daljavo. In ne, delo na daljavo ni trenutna modna muha, je naša nova realnost, kot to dokazuje globalna anketa družbe PricewaterhouseCoopers, v avgustu letos opravljena med skoraj 700 predsedniki uprav največjih korporacij. Kar 78 % vprašanih verjame, da bo delo na daljavo postalo naša stalnica, 61 % pa jih celo meni, da bodo pisarne ostale za vedno tako prazne, kot so zdaj.
Normativna ureditev dela na domu
Trenutna ureditev dela na domu je v Zakonu o delovnih razmerjih1 precej rigidna, saj delodajalcem ne omogoča hitrega prilagajanja novim okoliščinam. Situacija, ki smo ji bili priča spomladi, ko so bili delodajalci zaradi razgalsitve epidemije prisiljeni, da svoje delavce čez noč napotijo na delo na domu in so se pri tem soočali s številnimi zapleti, je čisti odsev te rigidnosti.
Trenutna normativna ureditev določa, da mora biti delo na domu dogovorjeno s pogodbo o zaposlitvi, kar v praksi, v večini primerov, ni.
Definicija dela od doma
Sama definicija dela od doma je v zakonu ustrezna, saj določa, da se kot delo na domu šteje delo, ki ga delavec opravlja na svojem domu ali v prostorih po svoji izbiri, ki so izven delovnih prostorov delodajalca. Za delo na domu se šteje tudi delo na daljavo, ki ga delavec opravlja z uporabo informacijske tehnologije. Trenutna normativna ureditev pa tudi določa, da mora biti delo na domu dogovorjeno s pogodbo o zaposlitvi, kar v praksi v večini primerov ni.
V številnih državah je zaznati trend množičnega izseljevanja iz velikih mest.
Varno delovno okolje
Nadalje v praksi povzroča preglavice zakonsko določilo, da je delodajalec dolžan o nameravanem organiziranju dela na domu pred začetkom dela delavca obvestiti inšpektorat za delo, saj je delodajalec tisti, ki je dolžan zagotavljati varne pogoje dela na domu. V skladu z določili Zakona o inšpekciji dela2 inšpektor za delo preverja, ali so pri organiziranju dela na domu izpolnjeni pogoji, določeni z zakoni in drugimi predpisi, kolektivnimi pogodbami ter drugimi akti. Nadzor se predvsem nanaša na pravilno uporabo Zakona o delovnih razmerjih in Zakona o varnosti in zdravja pri delu3 ter drugih predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu. Če inšpektor ugotovi, da niso izpolnjeni pogoji varnega in zdravega opravljanja dela na domu, lahko odredi, da se nepravilnosti v določenem roku odpravijo, sicer lahko prepove opravljanje dela na domu. Delovni inšpektor lahko tako prepove tudi delo, ki ga delavec že opravlja. V praksi se uveljavljajo številni kreativni obidi zakonskega določila, in sicer družbe pogosto enostransko sprejemajo interne pravilnike ali akte, na podlagi katerih prevalijo odgovornost za varno delovno okolje na domu na delavce, ali pa zahtevajo pisne izjave s strani delavcev, v katerih ti potrjujejo, da imajo zagotovljene varne pogoje dela na domu. Nedvomno so varni pogoji dela na domu prioriteta, a vendar bi bilo smotrno razmisliti o ustreznih poenostavitvah postopkov zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu na domu.