»Pravijo, da je demokracija najslabša oblika vladanja, razen vseh ostalih, ki smo jih poskusili.« (W. Churchill)

»Demokracija preprosto pomeni, da ljudje vladajo ljudem, za ljudi.« (O. Wilde)

Pogosto citirana izjava »Demokracija pomeni, da ljudje vladajo ljudem, za ljudi,« odpira nekatera temeljna vprašanja, ko jih prenesemo v današnji globalni družbeni in politični kontekst. Na primer:

  1. ko rečemo »vladajo ljudem«: ni jasno, na koga se to nanaša. V globalnem kontekstu, v katerem smo vse bolj medsebojno povezani in soodvisni, kjer so meje med družbami, regijami in državami nejasne, ni tako očitno, kdo so »ljudje«, katerim vladajo. To je pomembno vprašanje glede na trenutne trende migracij, tako po vsej Evropi kot drugod po svetu;
  2. ko rečemo »ljudje vladajo«: to je zahtevno vprašanje, še posebej zaradi vpliva, ki ga imajo nove komunikacijske tehnologije na način skupnega življenja. Postopek izvolitve kompetentnih predstavnikov, ki bodo odločali v interesu ljudi, ima, kot vsi vemo, nekatere resne pomanjkljivosti. Vključenost ne zanima vseh članov družbe;
  3. ko rečemo »za ljudi«: gre za pravično prerazporeditev rezultatov naših skupnih prizadevanj. Tudi tu moramo priznati, da ima nekaj skupin ljudi več koristi kot druge in da tako imenovana gospodarska in socialna pravičnost ni pravilo v mnogih delih sveta. Vprašanje je: kdo so glavni upravičenci demokratičnega pristopa k organizaciji družbe?

Z vidika voditeljstva so resnični izzivi naslednji:

  1. Kako lahko izboljšamo izvajanje demokratičnih načel, ne da bi ogrozili našo varnost in razvoj?
  2. Kako se lahko upremo pritiskom interesnih skupin ali jih preprečimo, ko s svojimi aktivnostmi izkoriščajo demokratična načela in prakse v lastno korist?
  3. Kako se lahko izognemo naši naravni narcistični sli po moči in nadzoru nad drugimi?

Po skrbnem premisleku, glede na značilnosti človeške narave, je morda uveljavljanje demokratičnih načel v organizacijskem svetu naivno in nerealno. Četudi to drži, ali imamo izbiro?

Voditeljske sanje ali nočna mora

»Demokracija je mehanizem, ki zagotavlja, da nam ne bodo vladali bolje, kot si zaslužimo.« (G. B. Shaw)
»Vizija so sanje z rokom trajanja.« (A. Roddick)

Jasno je, da je demokracija, kot okvir za javno vodenje, bolj ideal kot pa realnost. Koncept demokracije je zvezda vodnica v daljavi, želja, ki je ne bomo nikoli dosegli. Naša narava nas omejuje pri uresničevanju naših sanj, potisnjeni smo v frustracije. Hrepenimo po načelih in prosimo za podporo, voditelji pa nam zagotavljajo, da nam jo lahko dajo in da bodo to tudi storili, vendar smo vedno znova razočarani.

Vzemimo si torej trenutek za premislek o nekaterih vprašanjih, povezanih z demokratičnim voditeljstvom v današnjem svetu.