Fleksibilnost dela kot steber želenih ugodnosti zaposlenim
Čas branja 6 minOrganizacije v bitki za talente danes ne tekmujejo več zgolj z višino osnovne plače. Kakovostne kadre privabljajo z zaokroženim sistemom plač, nagrad in ugodnosti. Zanj velja, da že zaposlenim in iskalcem zaposlitve motivacije za delo in razvoj ne predstavljajo zgolj redna mesečna plača in plačilo za delovno uspešnost, ampak tudi razne materialne in nematerialne ugodnosti, ki jih ponujajo delodajalci.
Med njimi imajo v zadnjem času vse pomembnejšo vlogo tudi različni vidiki fleksibilnosti dela. Seveda za tak razvoj dogodkov obstajajo tehtni razlogi.
Raziskave kažejo, da obstaja pozitivna povezanost med fleksibilnimi oblikami dela in organizacijsko pripadnostjo, med katerimi sta časovna in lokacijska fleksibilnost najpogostejši.1 V primerjavi z denarnimi ugodnostmi, ki jih delodajalci ponujajo svojim zaposlenim (npr. nagrade za uspešnost, deljenje dobička …), so nedenarne ugodnosti, med katere sodijo tudi fleksibilne oblike dela, bolj učinkovite pri obvladovanju vsakodnevnih izzivov na delovnem mestu in v kombinaciji z uravnavanjem dela in zasebnega življenja.2 Prav tako so zaposleni, ki uživajo omenjene ugodnosti, manj nagnjeni k temu, da bi menjali delodajalca, posledično pa takšne organizacije dosegajo manjše stopnje fluktuacije zaposlenih.
Pametna podjetja si bodo zato prizadevala, da dobro prepoznajo tiste ugodnosti, ki bodo za njihove (potencialne) zaposlene najprivlačnejši. Le tako lahko uspešno konkurirajo na trgu in se borijo za najboljše kandidate. Možnost hibridnega dela, ki ga je veliko zaposlenih prvič izkusilo kot posledico pandemije covida-19, se vse pogosteje znajde na samem vrhu seznama ključnih ugodnosti, ki privabljajo talente. Najpomembnejše ugodnosti so prikazane na sliki 1.
Na četrtem mestu najbolj zaželenih ugodnosti delodajalca se uvršča dodatno pokojninsko zavarovanje, vendar pa to najbolj ceni zrela generacija zaposlenih ali generacija X, rojenih do leta 1980. Tej ugodnosti sledi možnost dodatnega izobraževanja in usposabljanja, ki pa ga nasprotno najbolj cenijo mlajši kandidati na trgu dela - tisti, rojeni po letu 1992, zadnja izmed ugodnosti, ki je bila zastopana z več kot 5 % odgovorov, pa je tudi možnost pridobitve neformalnih priznanj in nagrad za uspešno delo.
Kaj še se je uvrstilo na seznam najbolj zaželenih? Kandidati na seznam uvrščajo še; neformalna priznanja in nagrade, dodatno zdravstveno zavarovanje, uporabo službenega avtomobila, ponudbo brezplačnih športnih dejavnosti in uporabo službenega prenosnega računalnika.
Kakšna fleksibilnost je privlačna?
Najpomembnejši fleksibilnosti pri opravljanju dela, ki jo iščejo kadri, sta časovna fleksibilnost, ki omogoča, da posameznik sam razporeja svoje ure dela; in lokacijska ali geografska fleksibilnost, ki omogoča, da posameznik sam odloča o svoji lokaciji opravljanja dela. Med lokacijsko fleksibilnost uvrščamo tudi hibridno delo, ki združuje delo v pisarni z občasnim delom na daljavo.
Z vidika zaposlenih obstajajo tri glavne oblike časovne fleksibilnosti. Mednje uvrščamo premakljiv delovni čas, pri katerem zaposleni del svojega delovnika opravijo po vnaprej dogovorjenem urniku, 3 preostali del pa si lahko prilagodijo, kot jim najbolj ustreza; stisnjene tedne, kjer 40-urni delavnik oddelajo v manj kot petih dneh ali desetih dneh v obdobju dveh povprečnih tednov;4 tretja oblika pa je deljeno delo, ki predstavlja obliko polovične zaposlitve, kjer si dva posameznika delita zadolžitve in odgovornosti enega delovnega mesta.5