Ko govorimo o promociji dobrih praks na področju razvoja kadrov, je veselje spremljati njihovo pestrost prav skozi razpis HRM projekt leta. Letos je potekal že petnajstič. Razpis je odprt za vsa podjetja kot tudi javni in neprofitni sektor. Podjetja so si lahko konkurenčna, ker pri oceni ne gre toliko za trde kazalnike uspeha kot pa za izvirnost, unikatnost, navdih in družbeno odgovornost. A vendarle, če bi na koncu dobili enake ocene za vse projekte, pretehtajo trije kriteriji: širši kontekst in vpliv projekta (ali ima pozitiven vpliv tudi na širše okolje), njegova merljiva učinkovitost in podpora najvišjega vodstva.

Slednjo so izkazovali vsi nominirani projekti. Komisijo smo sestavljali mag. Peter Ribarič, direktor Planet GV, dr. Danijela Brečko, direktorica SOFOS inštituta, in Saša Mrak, vodja razpisa HRM projekt 2017. Najboljše prakse na področju razvoja človeškega kapitala v letu 2017 so Infinum Akademija podjetja Infinum v kategoriji malih in srednje velikih podjetij, Bio karierni zajtrk Leka v kategoriji velika podjetja in Celostni model sistem inovacij v Komunali Brežice v kategoriji javnega sektorja. Prva dva projekta aktivno pristopata k problematiki bega možganov, medtem ko je Komunala Brežice navdušila z merljivim povezovanjem organizacijske kulture, zavzetosti in inovativnosti zaposlenih. Sicer pa je bilo letos nominiranih sedem projektov, ki vam jih predstavljamo skupaj z zmagovalnimi.

Podelitev priznanj najboljšim HRM projektom leta. Foto: KoKa Press/Katja Kodba

Infinum Academy

Katarina Šarlija, HR koordinator, Infinum, vodja projekta

»Infinum Academy omogoča študentom, da se naučijo samostojnega programiranja ali oblikovanja spletnega mesta oziroma mobilne aplikacije. Tovrstni projekti so v današnjem času izredno pomembni, saj se enostavno ne splača čakati, da se bo izobraževalni sistem prilagodil potrebam trga dela. Infinum Academy zapolnjuje to vrzel med znanjem, ki se ga uči na fakultetah in tistim, ki se uporablja v praksi. Naš največji uspeh in ponos Akademije pa so zagotovo naši diplomanti, katerih število je trenutno že več kot 125, poleg tega pa se je Akademija izkazala, kot odlično »on-boarding« orodje novozaposlenih, kar vsakodnevno potrjuje 33 študentov, ki so se po končanih tečajih odločili ostati z nami.«

Infinum
Vodja projekta: Katarina Šarlija,
HR-koordinator
Število zaposlenih: 116
Zmagovalni projekt v kategoriji malih in srednje velikih podjetij

Infinum izhaja iz želje, da s svojim delovanjem na trgu vedno na neki način prispevajo k skupnosti, v kateri delujejo, še posebej v segmentih, kjer so prepoznali interes, potrebo oz. povpraševanje. »Če bi pred nekaj leti izpostavili problematiko pomanjkanja praktičnega dela, bi sedaj izpostavili kakovost kadra oz. znanja, ki je prisotno med mladimi bodočimi zaposlenimi, sploh v svetu IT in mobilnega razvoja, kjer se spremembe dogajajo dnevno in z neizmerno hitrostjo,« menijo v podjetju.

Čeprav fakultete sodelujejo s podjetji, da študenti opravljajo razne prakse, organizirajo tekmovanja itd., so zaznali manko v pridobivanju kvalitetnega ozko specifičnega tehničnega znanja in ponudbe le-tega na trgu. Zato so ustanovili Infinum Academy (IA). »Brez skromnosti lahko trdimo, da smo s projektom okrepili trg dela, saj se je po zaključku IA na trgu pojavilo več kot 80 posameznikov, ki so v celoti usposobljeni za praktično delo. Po drugi strani pa smo neposredno ustavili beg možganov najboljših inženirjev, s katerim se soočamo že več let in počasi predstavlja vedno večji problem v tej branži,« še pravijo. Njihovi konkretni cilji so: 1. povečati število razvijalcev na trgu dela, ki imajo posebno in sodobno znanje, ne glede na to, ali bodo delali pri njih ali ne, 2. omogočiti študentski populaciji brezplačno, a visokokvalitetno izobraževanje, s poudarkom na praktičnem znanju, ki ga kronično primanjkuje na fakultetah, 3. zagotoviti kakovostno izvedbo akademije, 4. razvijati in širiti nove kompetence njihovih zaposlenih, ki so jih vključili v projekt, 5. pridobiti nove zaposlene, ki so se preko akademije z novim delodajalcem že dodobra spoznali in začutili, 6. trgu ponuditi vsaj 45 novih programerjev letno, ki lahko takoj začnejo s produktivnim delom tudi v drugih podjetjih, 7. skrajšati vloženi čas v proces uvajanja na projekt t. i. »onboarding« ob začetku dela.

Projekt poteka vsako leto od 2015 dalje, in sicer dvakrat letno, prihodnje leto pa bo IA potekala kar štirikrat. Vzporedno so organizirali tudi druge tečaje, septembra pa so ponudili še »Design Academy«, kjer se študenti učijo o uporabniški izkušnji in samem UX/UI oblikovanju.

Program temelji na mentorjih (to so njihovi zaposleni) s praktičnimi izkušnjami, praktičnih nalogah in končnih izkazih, kar pomeni tudi vpis v delovno knjižico. »Celoten Infinum je zgrajen s prihodom kadra brez ali s pomanjkljivim znanjem, a skozi proces konstantnega internega usposabljanja so postali strokovnjaki. Kar želimo sedaj še dodatno razširiti.« V ta namen so začeli še z različnimi tečaji.

Trenutno je v Infinumu kar 33 oseb, ki so se jim priključili po končani IA. Projekt financira Infinum. Ideja je prišla s strani vodstva, ki je sodelovalo pri snovanju in izvajanju vseh akademskih programov v zadnjih treh letih. Kadrovski oddelek je bil koordinator projekta.

Podrobnejšo izdelavo programa, urnikov in nalog ter izvajanje programa so opravili predavatelji, kar pomeni njihovi zaposleni. Delo zaposlenega pri pripravi in izvedbi projekta je bilo v celoti plačano. Projekt je bil predstavljen kot primer dobre prakse na dveh večjih svetovno znanih konferencah, in sicer na Interaction17 (New York, ZDA, tema »Filing the Gap in Design Education«) in Rails Israel 2016, na temo »Reinventing the bootcamp idea«. V tekmovanju Skupine Star Metro so prejeli tudi priznanje za družbeno odgovorno poslovanje. Za Infinum se je IA izkazala kot odlična poteza zlasti v kontekstu poslovanja na tujih trgih in diferenciacije od konkurence, ki jo je ogromno.

Komisija o projektu
Predstavljena vpeljana praksa navdušuje po vseh kriterijih, saj je organizirana in izpeljana strokovno, učinkovito, izvirno in družbeno odgovorno. O tem pričajo konkretni rezultati. Ne samo, da je v treh letih želelo v njihovo akademijo priti preko 800 kandidatov, ampak tudi to, da so vsi, ki so uspešno opravili akademijo, takoj zaposljivi bodisi pri Infinumu ali pri drugem podjetju iz panoge. Infinum dokazuje, kako pomem­bno je spodbujanje učeče se organizacije, prenosa znanja in mentoriranja in v ta namen presega lastne potrebe, ampak podpira potrebe kadrov na širšem trgu. Naj k temu dodamo še dejstvo, da s tem prispevajo k zajezitvi bega možganov kot eni od izjemno pomembnih komponent projekta.


BIO Karierni zajtrk

Špela Bernhard, Kadrovski manager, Lek, d. d., Biofarmacevtika Mengeš in vodja projekta:

»Posebnost Kariernega zajtrka je v tem, da vse seslovenski trend bega možganov obrača v nasprotno smer. Dogodek je namreč namenjen spodbudi slovenskih vrhunskih strokovnjakov, ki so na delu v tujini, k vrnitvi v domače okolje. Po do zdaj dveh izvedbah omenjenega dogodka smo presegli tudi svoja pričakovanja. Spoznali smo veliko novih kandidatov, ki se navadno ne prijavljajo na naše razpise, in jih od tega zaposlili že več kot petnajst.«

Lek, d. d., Biofarmacevtika Mengeš
Število zaposlenih: 3599
Vodja projekta: Špela Bernhard
Zmagovalni projekt v kategoriji velikih podjetij

Izzivi Lekove biofarmacevtike so hitra rast (80–100 novih sodelavcev letno), močna konkurenca in boj za talente na globalnem trgu, saj so manj atraktiven zaposlovalec v primerjavi s konkurenco in pridobivanje znanja in izkušenj iz drugih okolij. Lek jih je prepoznal kot podobne izzivom Slovenije in se zato odločil ukrepati na področju bega možganov v tujino. Njihovo ključno vprašanje je bilo, kako privabiti strokovnjake naravoslovnih znanosti z želenimi delovnimi izkušnjami v tujini nazaj v Slovenijo?

Njihov projekt je po svoje enostaven, a skriva v sebi veliko več. Ko gre za beg možganov v tujino, Slovenija še vedno nima prave rešitve. V Lekovi enoti Biofarmacevtika Mengeš so se odločili za t. i. Bio karierni zajtrk, s katerim so želeli pritegniti slovenske visoko izobražene strokovnjake z izkušnjami v tujini. »Na dogodek smo povabili visoko izobražene slovenske strokovnjake z dokončanim magisterijem ali doktoratom naravoslovnih znanosti oziroma z delovnimi izkušnjami na primerljivem področju v tujini. Bio karierni zajtrk je tako Lekov odziv na sodobno migracijo visoko izobraženega kadra in primer njegove pobude za ustvarjanje spodbudnega delovnega okolja za vrhunske slovenske strokovnjake,« meni vodja projekta Špela Bernhard.