Če hočete doseči vrhunske rezultate, je prva stvar na katero verjetno pomislite, trdo delo. Vajeni smo namreč, da je za odlične dosežke potrebno veliko vloženega truda. Nihče pa ne pomisli, da je za boljše rezultate – ravno tako kot osredotočeno delo – pomemben tudi počitek.

Za uspeh namreč ni pomembna samo količina vloženega dela, ampak tudi kakovost vloženega dela. Toda če ste utrujeni in neprespani, je vaša aktivnost bistveno slabša. Težje se zberete in imate slabše ideje. A dobre ideje so izjemno pomembne za uspeh. Brez odličnih, prebojnih idej ni uspešnega podjetja. Ni uspešnega prodajnega razgovora. Ni vrhunske, navdušujoče prezentacije. Brez dobrih idej ni ničesar, kar bi bilo nadpovprečno.

Dobre ideje nastanejo med počitkom

Thomas Edison velja za enega najbolj plodnih izumiteljev vseh časov. A skoraj nihče ne ve, kako je Edison prihajal do svojih ustvarjalnih idej. Res ustvarjalne ideje so namreč nekaj redkega, nekaj, česar človek nikakor ne more doseči z naporom in trdim delom. To ste zagotovo velikokrat izkusili tudi sami: lahko se še tako trudite, pa to ne bo prineslo zares prebojne ideje.

Izjemna ideja je namreč rezultat notranjih kreativnih procesov, teh pa ne morete priklicati na ukaz. Ne, kajti potekajo pod površino vaših običajnih miselnih procesov.

Zato je Edison za ustvarjanje novih, ustvarjalnih idej uporabljal preprosto tehniko: po svojem laboratoriju je imel razporejene udobne naslonjače. Ob vsakem naslonjaču je imel beležko s svinčnikom ter pest frnikol.

Med delom je potem vsake toliko časa sedel na enega od naslonjačev, z dlanjo prijel prgišče frnikol in zadremal. Ko je zaspal, se je dlan sprostila in frnikole so popadale po tleh ter ga prebudile. Prvo idejo, ki mu je prišla na pamet ob prebujanju, je Edison potem takoj zapisal v blokec.

Na ta način je Edison omogočil svoji podzavestni ustvarjalnosti, da je med počitkom spanca generirala nove, ustvarjalne ideje, ki jih je potem s pomočjo nenadnega prebujanja ozavestil in zapisal.

Čeprav je bil Edison garač, pa je iz lastne izkušnje zelo dobro vedel, da več dela ne prinese večjih rezultatov. Odlične ideje se namreč porodijo takrat, ko je človek v sproščenem stanju, ne pa takrat, ko jih hoče na silo iztisniti iz sebe.

Vsi iz lastne izkušnje zelo dobro poznate tak primer. Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste se hoteli spomniti nekega imena. Čeprav ste ga imeli na konici jezika, pa vseeno ni in ni šlo – pa če ste se še tako zelo trudili. Ko pa ste na vse skupaj pozabili, je to ime naenkrat samo od sebe priplavalo na površje.

Pozabljenega imena se torej niste spomnili takrat, ko ste se močno trudili, temveč takrat, ko ste na vse skupaj pozabili, ko ste se umirili in sprostili.

Einstein je o svojih odličnih idejah rekel takole: »Do svojega razumevanja temeljnih zakonov vesolja nisem prišel s svojim razumom. O problemu razmislim 99-krat in ne najdem rešitve. Ko pa preneham razmišljati in samo plavam v tišini, rešitev pride sama do mene.«

Namen vadbe Transcendentalne meditacije je, da stanje urejenosti, usklajenosti in umirjenosti, ki ga človek izkuša v 20 minutah meditacije, postane trajna značilnost njegovega aktivnega življenja.

Uspeh temelji na odličnih idejah

Veliko prakse vas bo sicer naredilo zelo dobrega obrtnika, nikakor pa ne vrhunskega (umetnika, voditelja, znanstvenika, gospodarstvenika itn.) Odlične, nove, ustvarjalne, prebojne ideje so namreč tisto, kar vrhunskega človeka loči od povprečnega.

Steve Jobs ni uspel zato, ker bi naredil malo boljšo variacijo že znanega produkta. Ne; uspel je zato, ker je naredil popolnoma nove, do takrat neznane stvari: npr. ukinil tipkovnico na telefonu. Le kdo bi lahko pomislil na kaj tako nenavadnega in revolucionarnega? Samo res ustvarjalen človek. Tipkovnica je bila do takrat namreč nekaj, kar je v glavi povprečnega človeka dobesedno definiralo telefon. Najpomembnejša funkcija telefona namreč ni bil zaslon, ampak tipkovnica, s katero vnašate številke in znake. iPhone pa je popolnoma na novo definiral funkcijo telefona in danes je pri tako rekoč vseh telefonih glavna stvar zaslon, tipkovnice pa več ni.