Kako dobro slovenska podjetja skrbijo za duševno zdravje zaposlenih?
Čas branja 8 minVse več slovenskih podjetij se zaveda pomena ohranjanja in krepitve duševnega zdravja, a v svoje poslanstvo in cilje področja duševnega zdravja še niso uspela vključiti. Ukrepi na tem področju se uvajajo (pre)počasi, tudi finančno se temu področju ne namenja dovolj sredstev.
To kažejo izsledki nacionalne raziskave z naslovom »Ugotavljanje potreb delodajalcev na področju ohranjanja in krepitve duševnega zdravja zaposlenih«, ki je bila v okviru projekta »Celovita psihosocialna podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (NAPREJ) – Zdravo in aktivno v prihodnost!« izvedena v letu 2018. Omenjena raziskava je bila ena izmed podlag za razvoj in implementacijo »Programa celovite podpore podjetjem za obvladovanje in preprečevanje psihosocialnih dejavnikov tveganj« (Program PSDT), ki v okviru projekta NAPREJ poteka med sedmimi pilotskimi podjetji s sedežem v Kohezijski regiji Vzhodna Slovenija.
V zadnjih letih smo priča vse hitrejšemu načinu življenja, kar se odraža tudi v delovnem okolju. Govorimo o časovnih pritiskih, spremembah v načinu in organizaciji dela, preobremenjenosti z delom in posledično težavah z usklajevanjem dela in zasebnega življenja, težavah v medosebnih odnosih ipd. Vsi ti tako imenovani psihosocialni dejavniki tveganja negativno vplivajo na posameznikovo telesno in duševno zdravje (Slika 1) in lahko vodijo v razvoj težav v telesnem in duševnem zdravju, v kolikor jih podjetje ne obvladuje ustrezno in predvsem pravočasno.
Slika 1: Vpliv direktnih in indirektnih tveganj na zdravje zaposlenih.1
Pomembno je, da podjetje omogoča delovno okolje, v katerem se lahko zaposleni dobro počutijo. Gre za organizacijsko kulturo odprtosti, sprejemanja in zavedanja. Ta je ključna za visoko delovno učinkovitost zaposlenih, povezuje pa se tudi z nižjimi stroški bolniške odsotnosti, prezentizma ter fluktuacije kadra.