Kako lahko privabimo digitalne nomade?
Čas branja 12 minDigitalni nomadi so mobilni delavci, ki si želijo visoke stopnje avtonomije in so lokacijsko ter časovno neodvisni. Navdih za tovrsten način opravljanja dela izhaja iz njihovih lastnih želja in prinaša ogromno pozitivnih učinkov. Tudi na razvoj države. Kako lahko Slovenija postane digitalnim nomadom prijaznejša država?
Izvedeli boste:
Kako vas v dobi pomanjkanja kadrov lahko rešijo digitalni nomadi?
Kako prijazna je Slovenija za digitalne nomade?
Konkretni nasveti za privabljanje digitalnih nomadov.
Digitalno nomadstvo običajno pozitivno vpliva tudi na celotno gospodarstvo države, v kateri bivajo in delajo ter predvsem na oživljanje turizma, ki ga je pandemija covida-19 še posebej prizadela.1 Digitalni nomadi so za posamezne države koristni, ker prihajajo iz različnih okolij in panog ter imajo široko paleto strokovnega znanja, ki pozitivno vpliva na sam razvoj države.4
Destinacije izbirajo na podlagi različnih dejavnikov, kot so na primer internetna pokritost, podnebje, narava, življenjski stroški, kultura, varnost, pogoji bivanja in seveda ugodnosti, ki jih posamezne države ponujajo.22 Digitalni nomadi lahko potujejo več let in se redno selijo med državami in celinami, ali pa se odločijo za krajši delovni dopust, ki lahko traja od nekaj tednov do nekaj mesecev.10 Čeprav digitalni nomadi potujejo in prihajajo iz tujega okolja, niso turisti.11 Želijo si namreč izkusiti življenje kot domačini, se izogniti masovnemu turizmu in na posameznih lokacijah ostajajo dlje. Potovanja za razliko od turistov združujejo z delom, kar jim prinaša stalen zaslužek, s pomočjo katerega se preživljajo.2
Številne države so potencial že prepoznale. Kaj pa Slovenija?
Digitalno nomadstvo je vse bolj razširjen pojav. Z razvojem tehnologij in novih oblik dela bo postalo vse bolj priljubljeno med delovno aktivnim prebivalstvom. Njihovo število in razširjenost se bosta v prihodnosti le še povečevala, saj gre za obliko dela, ki je priljubljena pri mlajših generacijah, ki šele vstopajo v delovna razmerja. Številne države so že prepoznale njihov potencial in začele izvajati ukrepe, s katerimi bi privabili čim več digitalnih nomadov.
Mnoge države so posebne vizume za digitalne nomade že uvedle, saj so v tem videle gospodarsko korist. Posledično pa so med digitalnimi nomadi bolj zaželene.
Slovenija za zdaj še ni digitalnim nomadom prijazna država. V tem prispevku predstavljamo ugotovitve1 glede stanja digitalnega nomadstva v Sloveniji in dobre prakse, ki jih uvajajo digitalnim nomadom prijazne države. Smo jim pripravljeni slediti in tudi mi postati digitalnim nomadom prijazna destinacija?
Digitalno nomadstvo vpliva tudi na samo razumevanje dela, saj to ni nujno vezano na čas in prostor, temveč je v ospredju posameznikova produktivnost. Digitalni nomadi opravljajo delo s pomočjo digitalne tehnologije in kakovostne internetne povezave, delo opravljajo na novih platformah in netradicionalnih lokacijah, kar posledično pomeni preoblikovanje delovnih praks in razvoj novih oblik dela.17
Digitalni nomadi niso zaposleni, kar pomeni, da zanje delovna zakonodaja ne velja. Običajno gre za samostojne podjetnike, zato jih teorija opredeljuje kot posebno obliko dela. Delo v največji meri opravljajo preko platform.
Da bi preučili pojem »digitalni nomad« in ga umestili med obstoječe oblike dela, preučili vlogo oblikovalcev politik pri razvoju področja digitalnega nomadstva, analizirali stanje digitalnega nomadstva v Sloveniji, predstavili primere dobrih praks na tem področju ter na podlagi ugotovitev oblikovali konkretne predloge in priporočila za izboljšave področja v Sloveniji, smo izvedli raziskavo na področju digitalnega nomadstva.
V Sloveniji posebne promocijske kampanje, s pomočjo katere bi digitalne nomade seznanili s prednostmi bivanja in dela v Sloveniji zazdaj ni.
Uporabili smo primerjalno metodo, s pomočjo katere smo primerjali posamezne kazalnike Slovenije in izbranih držav na področju digitalnega nomadstva. Pripravili smo tudi predloge za izboljšave področja v Sloveniji. Opravili smo 12 intervjujev, na podlagi katerih smo preučili vlogo posameznih deležnikov na področju digitalnega nomadstva v Sloveniji.
Česa se o digitalnih nomadih lahko naučimo od tujine?
Države, ki stremijo k privabljanju digitalnih nomadov, se osredotočajo na urejanje nekaterih ključnih vidikov digitalnega nomadstva, in sicer na:
- vizumsko politiko,
- davčne olajšave,
- spletne portale,
- namestitve,
- prostore za so-delo in so-bivanje ter
- promocijo digitalnega nomadstva.
Vizumska politika za digitalne nomade
Ključne za privabljanje digitalnih nomadov so vize, ki digitalnim nomadom omogočajo, da v posamezni državi ostanejo dlje, kot bi sicer. Številne države so posebne vize za digitalne nomade že uvedle, saj so v tem videle gospodarsko korist. Posledično pa so med digitalnimi nomadi bolj zaželene.
Slovenija je na tem področju med manj zaželenimi destinacijami, saj nima vize, namenjene posebej digitalnim nomadom. Posamezniki se morajo v tem primeru odločiti za eno izmed alternativ:
- vizo C (kratkoročno bivanje) ali
- vizo D (dolgoročno bivanje).14
Ureditev vizumske politike je v Sloveniji za zdaj zgolj omenjena in predvidena v okviru strategije Digitalna Slovenija 2020.12