Kako lahko z učinkovitim kadrovanjem dosegamo dvostopenjsko rast
Čas branja 6 minKar 25 % največjih 1000 podjetij na svetu je dosegalo v obdobju 2015 do 2017 dvostopenjsko letno rast prihodkov. Za razliko se lahko med 100 največjih slovenskih podjetij le redko katero pohvali s takšnim rezultatom. Slovenske gazele potrjujejo, da je možno tudi v slovenskem okolju z učinkovitim kadrovanjem dosegati trajnostno dvostopenjsko rast. Članek prikazuje ključne vzvode učinkovitega kadrovanja.
V okviru naših raziskav za knjigo (P)ostanite prvi na svetu1 smo pri AV.consultingu analizirali 1000 največjih delniških družb na svetu iz ne-finančnih sektorjev, za katere smo iz svoje podatkovne baze zbrali različne finančne kazalce poslovanja za leta 2008 do 2015 ter osebnostne lastnosti njihovih Predsednikov uprav, iz katerih smo razvili ključne štiri sposobnosti svetovnih prvakov: samozavest, disciplina, prepričljivost in odločnost. Kot je bilo že objavljeno v predhodni HR&M reviji, je naš vzorec reprezentativen za celotno svetovno gospodarstvo, saj vključuje poleg največjih podjetij na svetu tudi manjša podjetja. Po ena tretjina našega vzorca so evropska podjetja (vključno z nekaj podjetij z Bližnjega vzhoda in Afrike), ameriška podjetja in podjetja iz ostalih delov sveta. Iz vzorca smo namenoma, zaradi primerljivosti, izključili podjetja iz finančnega sektorja, za katerega smo izvedli posebno analizo.2 Največji del vzorca predstavlja industrija, ki vključuje proizvodnjo elektrotehnike, prehrane, pijač, proizvodov široke potrošnje, kemije, farmacije, medicinske opreme, avtomobilsko industrijo, surovine in opremo za proizvodnjo ter druge proizvodne panoge. Sledi mu sektor storitev, ki vključuje panoge, kot so telekomunikacije, transport, informacijske tehnologije, medije, marketing, aviacijo, gradbeništvo, hotelirstvo, gostinstvo in druge storitve. V vzorec smo vključili tudi trgovska podjetja, ki vključujejo poleg trgovskih verig prehrambne industrije tudi največje specializirane trgovce na drobno, veleprodajo in druge oblike trgovanja.
Podrobna analiza podjetij, ki so v obdobju 2015–2017 dosegala dvostopenjsko letno rast prihodkov
Na dan objave tega članka je bilo zadnje lete, za katerega so objavljeni poslovni rezultati podjetij, leto 2017. Za analizo dvostopenjske rasti smo iz tega razloga izbrali rast prihodkov leta 2017 v primerjavi s prihodki 2016. Zaradi večje verodostojnosti smo dodali še rast prihodkov leta 2016 v primerjavi s prihodki 2015 in povprečno letno stopnjo rasti obdobja od 2015 do 2017 primerjali s posamičnimi stopnjami rasti v letu 2016 in 2017, da ne bi prišli do napačnih zaključkov na osnovi samo enega poslovnega leta.
Ugotovili smo, da je v tem obdobju kar 253 od največjih 1000 podjetij na svetu dosegalo dvostopenjsko rast – v povprečju 17 odstotno rast na leto. Ostalih 747 podjetij pa je dosegalo v tem obdobju negativno ali enostopenjsko rast – v poprečju le 5 odstotno rast na leto.
Ugotovili smo, da je v tem obdobju kar 253 od največjih 1000 podjetij na svetu dosegalo dvostopenjsko rast – v povprečju 17 odstotno rast na leto. Ostalih 747 podjetij pa je dosegalo v tem obdobju negativno ali enostopenjsko rast – v poprečju le 5 odstotno rast na leto.
V okviru podrobnejše analize smo primerjali povprečje 253 dvostopenjsko rastočih podjetij s povprečjem ostalih 747 podjetij po naslednjih treh kriterijih:
- Tveganje,
- dobičkonosnost,
- rast dobička.
Kot je razvidno iz slike 1, je tveganje direktorjev, ki dosegajo dvostopenjsko letno rast prihodkov, primerljivo s tveganjem ostalih direktorjev, ki niso tako pogumni, da bi se zagnali za dvostopenjsko letno rast.