10 metod pri vodenju selekcijskega intervjuja
MAG. FRANKA BERTONCELJ
Tako kot v športu trener potrebuje zmagovalno moštvo, tudi v poslovnem okolju vodja potrebuje uspešno ekipo. Naloga vodje je, da opravi delo ob pomoči ekipe, zato je izbiranje sodelavcev, s katerimi mu to lahko uspe, odločilno. Skrbna priprava na selekcijski proces je odločilni dejavnik uspešnosti izbire, zato vam bodo pri izbiranju vaših sodelavcev prišli prav naslednji koristni napotki.
Priprava na intervju – 4 ključna vprašanja
Pred intervjujem si je dobro odgovoriti na 4 temeljna vprašanja:
- 1. Na podlagi katerih kriterijev bomo ocenjevali kandidate?
- 2. Kaj še moramo ugotoviti tekom intervjuja, da bomo lahko ocenili stopnjo primernost kandidatov glede na postavljene kriterije?
- 3. Katere odgovore potrebujemo, da bomo preverili objektivnost svoje ocene o primernost kandidata?
- 4. Kakšna bo struktura intervjuja glede na vprašanja, ki jih moramo zastaviti in v kakšnem vrstnem redu naj si sledijo?
Za izbiro si je treba vzeti čas!
Iskanje in zaposlovanje novega sodelavca je pogosto odvečna naloga. Vložen čas in energija, ki ga zahteva selekcijski postopek, nas odvrača od opravljanja rednih delovnih nalog. Frustracijo povečuje še strah pred napačno odločitvijo. Tako skušamo pri izbiri novega sodelavca postopek opraviti čim hitreje, le na podlagi intuitivnih sklepov. Prenagljenim odločitvam se lahko izognemo z upoštevanjem priporočil, ki jih lahko najdete v spodnjem priročniku.
Prenesi priročnik 10 metod vodenja selekcijskega intervjuja.