Kakšna je strategija Vlade na področju priseljevanja in zaposlovanje tujcev?
Čas branja 1 minMinuli teden je Ministrstvo za notranje zadeve pripravilo javni posvet, ki se je osredotočil na strategijo Vlade glede priseljevanja, med drugim tudi na trgu dela. Dogodek je poudaril pomembnost priseljevanja zaradi dela za zmanjšanje strukturnih neskladij na slovenskem trgu dela.
Pri tem je bil izpostavljen celostni in uravnotežen pristop, ki zajema sistemske, zakonodajne, organizacijske in administrativne ukrepe. Poseben poudarek je bil na spoštovanju dostojanstva in pravic delavcev migrantov, spodbujanju etičnih delovnih praks, varstvu pravic delavcev in zagotavljanju dostojnih delovnih pogojev.
Strategija zaposlovanja tujcev je nujna zaradi upada domače delovne sile
Igor Feketija, državni sekretar v Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je opozoril na demografski izziv, ki ga predstavlja upad domače delovne sile in naraščajoč delež tujih delavcev, ki trenutno predstavljajo sedemnajst odstotkov aktivne populacije. Poudaril je potrebo po zagotavljanju pravic delavcev, vključno z dostojnim plačilom, kar prispeva k ugledu Slovenije kot delodajalke.
Matevž Frangež, državni sekretar v Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je izrazil potrebo po prilagoditvi trga delovne sile, ki se sooča s pomanjkanjem v različnih sektorjih, vključno z javno upravo. Izpostavil je, da reševanje tega problema ni možno zgolj z zaposlovanjem poceni delovne sile, temveč bo potrebno večje vlaganje v delavce in njihove kompetence.
Andreja Sever, direktorica službe za razvoj kadrov in izobraževanje v Gospodarski zbornici Slovenije, je poudarila pripravljenost za sodelovanje pri oblikovanju zakonodaje na področju priseljevanja in dela. Opozorila je na nujnost odprtosti do tuje delovne sile.
Goran Lukič iz Delavske svetovalnice je predstavil realne izzive, s katerimi se soočajo tuji delavci v Sloveniji, zlasti v upravnih enotah in bankah. Izpostavil je problematiko fluktuacije zaposlenih na upravnih enotah, ki vodi do izgube znanja in izkušenj, še posebej pri delu s tujci.
V razpravi so panelisti obravnavali tudi Zakon o tujcih, kjer ni bilo enotnega mnenja o njegovi varnostni usmerjenosti. Torkar je zagotovil, da je zakon v skladu z zakonodajo Evropske unije, hkrati pa je poudaril potrebo po preudarnosti pri sprejemanju zakonskih sprememb, zlasti glede njihovega dolgoročnega vpliva na varnost.