»Kako je s temi vudu, ezoteričnimi, feng shui ali kar je še tega variantami? Ali to res obstaja?« mi je pisal znanec podjetnik, ko je nedavno dobil moje vabilo na druženje v Cankarjevem domu, poimenovano Žarenje novih energij. Močan uvoznik in izvoznik s skoraj 50-imi zaposlenimi. Iz družinske tradicije za povrh tudi uspešen umetnik. Ko smo nekaj dni zatem v Cankarjevem domu imeli nov, prav nič vudu dogodek, sem ga javno »zatožila«. In dodala, da nekateri podobni nejeverni Tomaži pravijo tudi, da se gremo »kvantnost in kozmos«.

Tudi prav. V resnici govorimo o prevzemanju odgovornosti, svobodi, rasti in moči za spremembe. Najboljšem možnem v sebi za dobro vseh. O strategijah, ki zvenijo kot utopije, a se potrjujejo v delujočih poslovnih okoljih. V Žarenju novih energij, inovativnem pogovornem ciklu v Cankarjevem domu, ki sem si ga izmislila in ga vodim tretjo sezono, dobimo z gosti odgovore celo na tista vprašanja, ki jih še niti zastaviti ne znamo. Zato povabimo izjemne mojstre z dobrimi informacijami za rast človeka in zdravo družbo. Mojstre, ki so opravili čisto svojske izbire na križiščih med informacijami, duhom in ustvarjalnostjo, in tako ustvarili izjemne poti. Z besedami znamenitega dr. Ruperta Sheldrakea (Harvard & Cambridge, med drugim): »Več ko se naučimo, lažje gredo drugi po naših sledeh.«

S soustvarjalci Žarenja novih energij smo opredelili, kaj je naš fokus: ustvarjati okoliščine za rast človeka in zdrave družbe. Ker znajo sami jasno povedati o sebi, kdo so, s tem navdahnejo, kako jasno artikulirati bistvo. Učijo z zgledom. Dejanja, ne besede, kot je v svoji duhoviti knjigi kratkih zgodb Vzhod, zahod zapisal Salman Rushdie.

Odnos je donos

Ravno letos pa se je v Žarenjih zgodil prelom, ki daje še večjo potrditev, da smo na pravi poti. Namreč, med svoje goste sem povabila Tatjano Fink, MBA, in mag. Andreja Božiča. Morda koga čudi, da sta se tako prizemljena gospodarstvenika znašla v ciklu pogovorov, ki so obarvani z ukvarjanjem z energijo. Pa vendar je to čisto naravno – ker z energijo živita in v njenem duhu uspešno delata. Z njima smo našim trem močnim stebrom – ustvarjalnosti, znanju ter duhu – za vedno dodali še prizemljenost. Sposobnost materializiranja. Saj duhovnost, kot je rekel na enem od naših srečanj Marjan Ogorevc, vrhunska slovenska avtoriteta pri delu z bioenergijo, ni nekaj, s čimer se ukvarjamo, ko imamo končno čas. Ali če smo preveč v oblakih. Duhovnost je v odnosu. V poštenem, celostnem, iskrenem odnosu do katerega koli dela, katerega koli človeka in narave. Moji gostje so potemtakem utelešenje poduhovljenosti.

Iz tega odnosa izhaja tudi znameniti in daljnovidni izrek edinstvene Tatjane Fink: »Innovation is cash.« Odnos je donos. Prava inovacija je tista, ki jo lahko unovčiš, ki prinaša zdrave rešitve, ki koristi ljudem, prinaša spremembe, inovativne preboje. Prinaša življenje regiji, preživetje in doživetja družinam, ponese ime države v svet. A najprej se moraš odločiti, da je treba nekaj spremeniti, pove Andrej Božič. In to vodi v ustvarjalno svobodo.

Ta dva moja gosta sta utelešala eno od misli Antoina de Saint Exupérya: »Če želiš, da ljudje s tabo zgradijo ladjo, jim predstavi čarobnost krajev, v katere boste potem skupaj odpotovali.«

Molekularno in kvantno povezovanje

Seveda smo govorili potem tudi o kvantnosti, Tatjana Fink in Andrej Božič se v njenih konceptih počutita naravno. Razumevanje kvantnega namreč vnaša zavezujočo kulturo povezovanja v podjetniška okolja. Že desetletja pred sodobno uveljavitvijo tega koncepta v znanosti in podjetništvu je Tatjana Fink uvedla molekularne modele. Njena mladostna strast do kemije se je prerodila v podjetniško alkimijo: »Ko v tim vpleteš določene ljudi, določiš njegovo vlogo in dinamiko poti izdelka ali rešitve. Če vstopi v to molekulo kdo drug, prinese nove kvalitete. Tako sem ravnala povsod, pa naj je šlo za razvoj novega izdelka, osvojitev novega trga, za poslovno partnerstvo ali, navsezadnje, iskanje lokacij za dopust. Vse me zanima.«