Motivacija je eden ključnih dejavnikov, ki pomembno vpliva na zadovoljstvo zaposlenih na delovnem mestu, hkrati pa ima pomemben vpliv na uspešnost organizacije. Pri zaposlenih se kaže kot tista prijetna energija in zagon, da bi dosegli pričakovanja in cilje podjetja. Motivacija posameznika spodbudi, da v delo vloži vsa svoja znanja in trud, čemur sledijo boljši delovni rezultati na eni strani ter hkrati dobro počutje, občutki koristnosti in uspešnosti na strani zaposlenega. Zadovoljstvo zaposlenih na osebni ravni pa gotovo pomembno vpliva tudi na njihovo dobro psihofizično počutje in zdravje nasploh.

Motivacija je silovita in zapletena moč, ki sproža naša dejanja. Motivacija sama po sebi ni zaznaven fenomen, temveč sila, skrita za posledičnim vedenjem. Neko obnašanje ima lahko veliko možnih motivov. Tako je nekdo lahko motiviran za telovadbo, ker želi imeti mišičasti videz, ker trpi za srčno boleznijo, ker se pripravlja na atletsko prireditev, ker si želi zdravega počutja, ker želi shujšati ali preprosto zato, ker rad telovadi. Kar vidimo, ni njegova motivacija, ampak zunanji rezultat motivacije, ki se izraža skozi njegovo željo.1

Motivacija je nenehen spodbujevalen proces osmišljanja osebnega delovnega življenja in doživljanje zadovoljstva, ki ga omogoča ustvarjalno delo v podjetju, naravnano k uspešnosti, osebnostni in strokovni rasti zaposlenih ter prispevkov posameznikov in skupin k odličnosti.2

Spodbudno delovno okolje

Spodbudno delovno okolje pozitivno vpliva na dobro počutje zaposlenih. Pomembno je, da organizacije ustvarjajo ugodne delovne razmere za ustvarjalno delo ter vključevanje in sodelovanje zaposlenih pri doseganju ciljev organizacije. Zaposleni, ki se pri opravljanju svojega dela počutijo koristno in poznajo svojo vlogo pri doseganju skupnih ciljev podjetja, so bolj delovno učinkoviti. Pomembni dejavniki, ki vplivajo na motivacijo, so tudi ustrezne delovne razmere in prilagodljivi delovni čas, dobro sodelovanje med zaposlenimi, jasno določene delovne zadolžitve, pohvale za dobro opravljeno delo ter primerno ovrednoteno delo v finančnem smislu. Prav tako je na delovnem mestu pomembno, da si vsi zaposleni lahko privoščijo redne odmore, saj motivacije ni mogoče ohranjati, če so vsi iztrošeni. Krajši odmor nam pomaga pri ohranjanju motivacije in ugodno vpliva na naše zdravje ter počutje. Pomaga nam, da si zbistrimo misli in pozitivno vpliva na telo, saj celodnevno sedenje ni zdravo. Na zdravje zaposlenih ugodno vpliva tudi možnost obroka in zdrave prehrane na delovnem mestu, saj smo učinkoviti lahko le ob zadostni zalogi energije v telesu.

Pomemben vpliv na motivacijo in dobro počutje zaposlenih ima vsekakor tudi varnost in stalnost delovnega mesta. Zaposleni, ki so obremenjeni z negotovostjo svoje zaposlitve, so manj učinkoviti. Potreba po varnosti namreč velja za eno osnovnejših življenjskih potreb, takoj za fiziološkimi potrebami.