Mega trendi, kot so globalizacija, demografske in družbene spremembe, izjemno hiter razvoj tehnologij in pomanjkanje različnih virov, izrazito vplivajo tudi na delo v prihodnosti. Vemo, da moramo v organizacijah razviti drugačne voditeljske stile in načine upravljanja talentov, vzpostaviti drugačne načine oblikovanja organizacije in timov ter prakse dela, ki bodo odražale tudi pričakovanja ljudi, ki šele vstopajo v naše organizacije, in bodo ne nazadnje oblikovali drugačno kulturo.

Kot odziv na trende smo v Danfoss Trati že leta 2014 oblikovali delovno področje, ki smo ga poimenovali Delo v prihodnosti. Danes je v projekt vključenih več kot 40 zaposlenih iz različnih oddelkov, nivojev in starostnih skupin. S tem projektom ne spoznavamo samo dela v prihodnosti, temveč odpiramo veliko širše teme, ki vplivajo na naše poslovanje. Koncept smo delili že s številnimi podjetji in tako se je rodila ideja, da se povežemo ter skupaj, tudi z drugimi predstavniki velikih organizacij, razmišljamo o izzivih dela v prihodnosti tudi na skupnem hekatonu.

Kaj je hekaton?

Hekaton (angl. hackathon) je dogodek, kjer skupine različnih posameznikov rešujejo raznovrstne izzive. Gre za kreativno reševanje problemov, kjer se spodbuja iskanje nenavadnih, novih rešitev.

Hekatoni so bili prvotno oblikovani v informacijsko-tehnološki panogi kot način za povezovanje ter razvoj idej za različne software projekte. Nekdaj v domeni IT-stroke, je danes koncept hekatonov že precej razširjen tudi na druga področja. V Sloveniji so nam najbolj poznani poslovni hekatoni, kjer skupina internih ali eksternih udeležencev razvija rešitve za poslovne izzive podjetja, ki hekaton organizira.

Morda bi kdo hekaton označil kot muho enodnevnico ali kot »buzzword«, ki je trenutno aktu­alen, a če je pripravljen na pravi način, je lahko hekaton odlično orodje za oblikovanje idej, povezovanje in vpeljevanje sprememb.

Hekatoni in kadrovsko področje

Običajno se poslovni hekatoni osredotočajo na poslovne ideje in rešitve glede produktov. Zakaj ne bi te kreativnosti in energije uporabili tudi v ta namen, da oblikujemo delo in delovno okolje, v katerega bomo vstopali z veseljem? Delovno okolje, kjer se bodo kresale iskrice kreativnosti in zanosa. Kot odgovor na to vprašanje so se v tujini že pred nekaj leti oblikovali t. i. HR hekatoni.

Hekaton kot metoda se tako danes uporablja tudi znotraj kadrovskega področja, kjer podjetja pogosto iščejo rešitve za izboljšavo izkušnje kandidatov in zaposlenih. Udeleženci tovrstnih hekatonov so lahko bodisi interni (zaposleni) ali eksterni (študentje, strokovnjaki z različnih področij) ali oboje.