Na delu preživimo 8 do 10 ur na dan (brez časa, ko o delu razmišljamo zunaj delovnih ur), kar predstavlja več kot tretjino aktivno preživetega časa v življenju. Časa za to, kdo smo in kaj želimo početi zunaj delovnega okolja, torej ni veliko.

Če želimo biti srečni in se uresničiti, moramo to, kdo smo in kaj smo še lahko, prinesti s sabo na delovno mesto in le-to tudi živeti. Spremembe na delovnem mestu pri tem predstavljajo vsakomur izziv, ki ga nekateri premagujejo lažje in drugi težje.

0-zadje

Magistrska raziskava »Kariera in vseživljenjska karierna orientacija: Dojemanje in vodenje kariere v luči vseživljenjske karierne orientacije«1 ponudi okvir oziroma opis slovenske populacije ter vzpostavi profile, ki omogočajo določitev posameznikov, ki verjetneje potrebujejo podporo na svoji karierni poti.

Vanjo smo vključili koncepte poklicne identitete, kariernega vodenja, vseživljenjske karierne orientacije, karierne prilagodljivosti in karierne zakoreninjenosti, ki posamezniku omogočajo spoprijemanje z vsakodnevnimi izzivi na delovnem mestu in v karieri, prav tako pa ga lahko opolnomočijo za doseganje svojega poslanstva. Da bi opisali slovensko delovno silo, percepcijo kariere ter močne in šibke točke, povezane z vodenjem kariere v spremenljivih časih, smo v luči demografskih in drugih kariernih spremenljivk proučili povezanost in soodvisnost konstruktov.

Večina udeležencev (N 271) je bila v času reševanja v delovnem razmerju (43 %), 22 % se jih je še vedno šolalo, 19 % je bilo brezposelnih, 10 % samozaposlenih, 5 % v delovnem razmerju preko različnih podjemnih pogodb ter 2 % upokojenih. Vsi udeleženi so bili vsaj enkrat že zaposleni (upoštevano je tudi študentsko delo).

V povprečju so imeli udeleženci devet let delovnih izkušenj (najmanj nekaj mesecev in največ 40 let). Največ – tretjina udeležencev raziskave – je imela 1−5 let delovnih izkušenj, medtem ko je 14 % udeležencev do tedaj pridobilo manj kot eno leto delovnih izkušenj, 18 % jih je pridobilo 5−10 let, prav tako 18 % 11−20 let, 15 % jih je pridobilo 20−30 let in 2 % sta pridobila več kot 35 let delovnih izkušenj.

1 življenje, 2 vidika

V zadnjem času se vse bolj poudarja usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja in konflikt med le-tema. Koncept predvideva, da posameznik izbira med resursi namenjenimi delu (karieri, ambicijam) in resursi namenjenimi življenjskemu stilu (zdravju, zabavi, družini, razvoju)2.