Živimo v negotovih časih. To močno občutimo tudi v našem podjetju, saj se moramo zaradi pandemskih razmer še hitreje prilagajati nepredvidljivim spremembam na globalnem trgu. Pri tem si močno prizadevamo za visoko zavzetost zaposlenih, ki se je pokazala kot ključna v času preizkušenj. S projektom »Zadovoljni zaposleni« želimo zato še dodatno nadgraditi delovno okolje in pogoje, v katerih se bodo zaposleni tudi v prihodnje počutili kar se da dobro, zadovoljno in motivirano.   

Priznajmo, spremembe so naporne, vendar brez njih ni napredka. V podjetju se tega zavedamo in zato smo se pred nekaj leti lotili ene najbolj prelomnih; da bi se lahko hitreje in bolj učinkovito spoprijeli z izzivi na negotovih globalnih trgih, se je bilo treba posloviti od tradicionalne hierarhične organizacije in načina dela. Do velikih, vendar nujnih sprememb je začelo prihajati z veliko hitrostjo, ne le v smislu bolj agilno in procesno naravnane organizacijske strukture, ampak tudi v smeri izgradnje močne in povezovalne organizacijske kulture. Ta pa je velik zalogaj, saj zahteva angažiranost vseh zaposlenih.

Razvoj organizacijske kulture je ključen

Organizacijska kultura predstavlja eno najpomembnejših komponent identitete podjetja. Kultura organizacije je pravzaprav njen edini resnični identifikator – je kot prstni odtis, na neki način je lahko podobna ostalim, a vendarle edinstvena in lastna le eni organizaciji. Vse ostalo (izdelke, strategije, marketing, celo inovacije) lahko povzamejo oziroma prevzamejo tudi drugi, vrednote in norme pa predstavljajo njeno edinstveno identiteto – njeno kulturo in osebnost. Strukturo in obliko podjetja si lahko preprosto povedano predstavljamo kot telo, njeno kulturo pa kot dušo.

O močni kulturi govorimo takrat, ko je ta naravnana na odprto in sodelovalno komunikacijo med zaposlenimi ter temelji na pozitivnih vrednotah, s katerimi se lahko poistovetijo vsi zaposleni, in hkrati podpira strategijo in cilje podjetja. Če je kultura močna, so zaposleni motivirani in menedžerji visoko učinkoviti.

V timu in sodelovanju je moč

V našem podjetju je bila leta 2018 kot želena organizacijska kultura prepoznana in sprejeta »kultura enega tima« oziroma kultura sodelovanja, ki jo podpirajo ustrezno definirane pozitivne vrednote, prepričanja, vedenja, simboli in sistemi, definirana so tudi neželena ravnanja. Tako zgrajen sistem nam služi kot kompas in nas ves čas usmerja na našem potovanju razvoja organizacijske kulture.

Močna kultura vodi k stalnemu vključevanju in udeležbi zaposlenih v podjetju in lahko napove trenutno in prihodnjo finančno uspešnost.