Kdaj lahko zaposlenemu podamo odpoved v času poskusnega dela?
Čas branja 2 minOdvetniki iz Odvetniške pisarne Šelih & partnerji brezplačno odgovarjajo na pravne izzive HR praktikov. Tokrat pojasnjujejo, kako je z vročitvijo odpovedi zaposlenemu v času opravljanja poskusnega dela.
Delavcu želimo podati odpoved, zaradi neuspešnega poskusnega dela. Poskusno delo bi zaključili predčasno (po 1 mesecu, ima pa 6-mesečno poskusno delo). Ali je v tem primeru potrebno zaposlenemu zagotoviti zagovor ali se mu samo izroči odpoved zaradi neuspešnega dela?
Zakon o delovnih razmerjih za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga neuspešno opravljenega poskusnega dela ne predvideva posebnega zagovora, kot je to npr. predvideno v primeru odpovedi iz krivdnega razloga. V primeru, da za vas velja kolektivna pogodba, je treba preveriti, ali kolektivna pogodba določa pravila spremljanja poskusnega dela, ki jih je treba upoštevati. Prav tako preverite, ali imate posebna določila glede spremljanja poskusnega dela v pogodbi o zaposlitvi z dotičnim delavcem.
Sicer pa velja, da se pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi pripravi ocena poskusnega dela, iz katere je razvidno, da delavec poskusnega dela ni uspešno opravil in kakšni so bili razlogi, ki so vodili v takšno odločitev. Pri tem je pomembno tudi to, da je bil delavec ob nastopu dela seznanjen s tem, kaj se od njega pričakuje in kaj delodajalec v času poskusnega dela spremlja. Svetujemo tudi, da preverite, ali je bila delavcu v času poskusnega dela nudena podpora in pomoč s strani delodajalca, in delavec kljub takšni podpori dela ni uspešno opravil. Glede na to, da ste že po enem mesecu ugotovili, da delavec poskusnega dela ni opravil, naj bodo razlogi dovolj resni, da izboljšanje dela res ni mogoče.
Na podlagi ocene poskusnega dela (ki se lahko delavcu vroči skupaj z odpovedjo) se pripravi odpoved pogodbe o zaposlitvi. Odpoved pogodbe o zaposlitvi mora biti pisna, vsebovati mora razlog odpovedi (običajno se povzamejo razlogi iz ocene poskusnega dela). Odpovedni rok znaša 7 koledarskih dni, morebitna bolniška odsotnost odpovednega roka ne podaljša. Odpoved mora vsebovati pravni pouk glede pravice do pravnega varstva (to je možnosti vložitve tožbe), pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti ter obveznosti prijave v evidenco iskalcev zaposlitev.
Odpoved se vroči praviloma osebno v prostorih delodajalca. Če v tem primeru delavec odpovedi ne bi želel prevzeti, velja domneva vročitve – šteje se, da je bila odpoved delavcu vročena. Če odpoved na delovnem mestu ni možna, lahko odpoved vročite po pošti, ob upoštevanju pravil iz Zakona o pravdnem postopku, ki veljajo za osebno vročanje.
Opomba: Pravni nasvet je splošne narave, ker niso znane vse okoliščine primera. Natančna pravna analiza je možna le ob pregledu relevantne dokumentacije.
Imate tudi vi pravni izziv? Pridobite brezplačen nasvet!
Če imate tudi v vaši organizaciji pravni izziv na kadrovskem ali katerem drugem področju, vas vabimo, da vprašanje pošljete na e-naslov revijahrm@planetgv.si. Odvetniki Šelih & partnerji bodo za vas pripravili brezplačen pravni nasvet, pri čemer zagotavljamo vašo anonimnost.