Prehitimo vse na globalnem trgu talentov
Čas branja 8 minGlobalna pandemija postavlja nove, drugačne smernice delovnega okolja. Z delom na daljavo je postalo jasno, da se zaposlovalci zdaj potegujejo za isti bazen talentov. Bolj kot kadar koli prej je torej ključno zavedanje dobrih praks zaposlovalcev po svetu – kaj je tisto, kar privablja in zadržuje talente. Ker talenti na prvo mesto pogosto postavljajo bolj neotipljive, težje merljive elemente, je to lahko velika prednost za Slovenijo, ki po plačah ne more konkurirati globalnim velikanom. Prav ti elementi so tudi ključni za grajenje fleksibilnega in vzdržljivega delovnega okolja.
Verjetno bo negotovost še nekaj časa naša resničnost in prav je, da razmišljamo o spremenjenem načinu dela ter prilagajanju poslovnih modelov na način, da se nadvse približamo najboljšim talentom in njihovim željam. Ravno talenti so tisti, ki jih potrebujemo, da prebrodimo tako turbulentne čase in se preusmerimo v bolj digitalno in zeleno Slovenijo. V Društvu VTIS – V tujini izobraženih Slovencev smo za ta namen pripravili dokument Dobre prakse globalnih zaposlovalcev, ki slovenskim podjetjem in organizacijam ponudi paleto idej za privabljane in zadrževanje najboljših talentov in služi kot vpogled v to, kaj na tem področju globalno počnejo bolj ali manj prepoznavna podjetja, ter kje obstaja največji razkorak med pričakovanji talentov in tem, kar ponujajo podjetja pri nas.
V tujini živeči Slovenci prinašajo dragocena nova znanja in globalno miselnost
Slovenci iz tujine prinašajo izjemno dragocena nova znanja in dobre prakse s svojimi izkušnjami, ki jih lahko prenesemo v svoje okolje in raznolikost, ki nas bogati. Kandidati, ki imajo izobrazbo ali izkušnje iz tujine, lahko prinesejo globalni vidik, pogled, ki sega širše, izven nacionalnih meja, kar bogati dinamiko našega slovenskega vsakdana. Ravno ti se najbolj zavedajo političnih in ekonomskih sistemov ter imajo na tem področju široko znanje, poznajo posebne kulturne običaje in tradicije, kar nam je lahko v prid pri načrtovanju mednarodnih aktivnosti. Na slovenskih zaposlovalcih je, da jim v Sloveniji ustvarimo okolje, kjer bo njihov potencial najbolje prepoznan in izkoriščen.
Slovenci iz tujine prinašamo izjemno dragocena nova znanja in poglede, ki segajo širše, izven nacionalnih meja, in ta raznolikost je tista, ki nas bogati in prispeva k blaginji države.
11 sklopov in 44 dobrih praks za privabljanje in ohranjanje talentov po vzoru svetovno priznanih podjetij iz različnih držav sveta
Intervjuvali smo 20 v tujini izobraženih Slovencev, stanujočih v desetih različnih državah sveta. Na podlagi tega smo definirali 11 različnih sklopov dobrih praks za privabljanje in ohranjanje talentov ter 44 dobrih praks znotraj sklopov. Anketirali smo 100 članov Društva VTIS iz 19 držav sveta, da smo ovrednotili pogostost in pomembnost vsakega izmed 11 sklopov dobrih praks. Rezultate smo dodatno analizirali glede na velikost podjetja, državo, karierno raven in sektor. Vključili smo tudi rezultate dveh anket, pri katerih je Društvo VTIS sodelovalo s časnikom Finance. V prvi, na temo možnosti za vrnitev v Slovenijo (2018), je sodelovalo 1151 anketirancev, v drugi o plačah (2020) pa 395. Zbiranje dobrih praks se tu ne konča – prakse še naprej zbiramo na spletni strani društva.