Pridobivanje talentov
Čas branja 9 minPravijo, da smo v vojni, v vojni za talente. To je izraz, ki ga je v poznih 90-ih skovalo globalno svetovalno podjetje McKinsey & Co. Demografske in družbene sile, ki so vojno za talente zanetile, so postale še intenzivnejše.
Danes se poleg globalizacije in tehnološkega razvoja spopadamo z velikimi spremembami v poslovanju zaradi posledic pandemije in nestabilnih političnih razmer. Delovna sila se stara. Stopnja rasti prebivalstva je upočasnjena in preprosto ni dovolj delavcev, da bi zapolnili vsa odprta delovna mesta.
Tudi v Sloveniji je že nekaj časa težko najti ustrezno kompetenten vodstveni kader, zaradi digitalne preobrazbe se je pojavil velik primanjkljaj tehnološko kompetentnih kadrov, danes pa se že vsaka panoga, od storitvenih do proizvodnih, srečuje s pomanjkanjem različnih profilov delovne sile.
Na drugi strani so se spremenila pričakovanja zaposlenih. Za milenijce je značilna pogosta menjava zaposlitev, radi izkoriščajo nove priložnosti, pomembna sta jim poslanstvo in družbena odgovornost podjetij. Generacija Z postavlja v ospredje etičnost, dobre izkušnje in želen način življenja pred plačo in bonitetami, od delodajalcev pričakuje tudi odgovor na družbene in okoljske probleme.
Zaradi vseh teh sprememb se klasičen način zaposlovanja ne obnese več, zato se je pojavil nov pristop - pridobivanje talentov.
Na kaj sploh mislimo, ko govorimo o talentih
Ne, to niso nadarjeni posamezniki v šolskem pomenu besede. Beseda »talent« se uporablja za označevanje pravih kandidatov za določeno delo in podjetje. Vsi ljudje imamo talente, vendar različne. Za različna dela so pomembni različni talenti. Talente, ki jih iščemo, najlažje opredelimo z naborom kompetenc, ki so najpomembnejše za odlično opravljanje določenega dela. V postopku selekcije primerjamo zahtevane kompetence s kandidatovimi in njegovim potencialom. Tako dobljena ocena kompetentnosti in potenciala je veliko koristnejša, kot če je način ocenjevanja subjektiven, nejasen in nenatančen, kar se pogosto dogaja v podjetjih. Ne smemo pa pozabiti, da morajo novo zaposleni ustrezati tudi naši kulturi podjetja oz. kulturi, ki jo želimo zgraditi. Ustreznost preverimo v postopku selekcije s testi vrednot.