Moderno delovno okolje oz. prihodnost delovnega okolja
je tako fizična kot virtualna – obe okolji sta kreirani s ciljem,
da podpreta organizacijo pri njihovi viziji, kar je ključnega pomena za uspeh.

Moderno delovno okolje lahko pripelje zanimivo ravnovesje v življenje posameznika. Trenutno so na trgu tako podjetja, ki ponujajo popolno svobodo pri izbiri lokacije, kot tista, ki zahtevajo zaposlene v pisarni 80 ur na teden, ter vse možne kombinacije vmes. Sodelovanje, inovacija, timsko delo, večji sestanki, organizacijska kultura podjetja, fokusno delo – delo prihodnosti predstavlja nemalo izzivov. Dodajmo še vodstvo, ki nemalokrat ne razume razlike med prezentizmom in produktivnostjo. Potrebujemo dodatna izobraževanja, prilagojena novodobnim izzivom, ki bodo posameznike in podjetja opremila s potrebnimi znanji. Za to pa potrebujemo vedno več podatkov, da se lahko odločamo s čim manj predsodki in pridobimo objektiven pogled.

Vedno več zaposlenih želi možnost odločanja kdaj in koliko bodo delali, vendar pa to ne pomeni, da bodo vsi ves čas delali od doma.

Delovno okolje mora organizaciji omogočati strateško prednost in sočasno pritegniti talent oziroma ga zadržati. V Londonu, New Yorku in Silicon Valley že dolgo gledajo na delovno okolje kot orodje, ki podpira tako zaposlene kot tudi organizacijo in ni »samo« strošek podjetja, temveč investicija v njihove zaposlene. V zadnjem desetletju se je razširilo tako fleksibilno delo (fleksibilen model dela se prilagaja zaposlenim, na primer s fleksibilnim začetkom in koncem dela), hibridno delo (hibridni model dela združuje delo iz pisarne, od doma in iz tretje lokacije), delo od doma, lokalni co-workingi, delo od kjer koli … Raziskave so pokazale, da je dizajn delovnega okolja vpliva na delovne procese. Npr. filipinska študija iz leta 2020, ki je preučevala vpliv dizajna na delovno uspešnost, je zajela 350 posameznikov, starih med 18 in 60 let, ki delajo v co-working prostorih. Ugotovili so, da okolja, ki so osredotočena na sodelovalno delo, pozitivno vplivajo na vključenost in produktivnost zaposlenih. Zaprti prostori izboljšujejo koncentracijo, medtem ko odprti prostori spodbujajo grajenje odnosov in komunikacijo4.

Raziskave so pokazale, da dizajn delovnega okolja vpliva na delovne procese.

Nekatere organizacije delujejo celo popolnoma brez fizičnega delovnega okolja, za kar pa potrebujemo zelo previdno in holistično zasnovano virtualno delovno okolje. V takih primerih pa je zagotovo pomembno organizirati načrtna srečanja in druženja, bodisi preko kakšnih team-building vikendov ali pa krajših druženjih v naravi, hotelski konferenčni sobi. Pomembno je vzdrževati stik in družbene vezi med zaposlenimi.

Dolgoročno pričakujemo, da se bo uveljavil hibridni način dela v večini podjetij, in sicer s sistemom, ki bo v dani situaciji ustrezal organizaciji ali pa določenemu sektorju. Vsekakor se bo čez čas spreminjal, kar je tudi smotrno, glede na spremenljive potrebe, tako na trgu kot tudi v podjetju samem. Nekatera podjetja bodo izbrala "fully remote" – Spotify na primer sledi modelu delo od kjerkoli – nekatera pa "fully on site". Za slednjo je primer Goldman Sachs, ki je to javno naznanil in bodočim novim zaposlenim vnaprej razblinil idejo dela od doma. To nas ne sme presenetiti, saj so si tako kot ljudje tudi organizacije različne. Lahko se zgledujemo po dobrih praksah iz svojega okolja, nikakor pa ne gre slepo kopirati korakov in strategij, saj potem ne bo prilagojena našim specifičnim potrebam.