Funkcija upravljanja s človeškimi viri je v zadnjem desetletju močno napredovala na poti razvoja od tradicionalnega transakcijskega in reaktivnega oddelka organizacije do gibkega, proaktivnega in strateškega.

S kompleksnostmi, ki jih prinašajo tehnološki motilci, dinamika delovne sile (npr. milenijci, gospodarstvo priložnostnih del) in gospodarski pretresi, je pomen podpore podjetju pri doseganju njegovih ciljev in strategije izrazitejši kot kdaj koli prej. Toda kaj se zgodi, če upoštevamo še eno spremenljivko – natančneje covid-19 ter gospodarski upad in fizično distanciranje kot njegove posledice?

Ali bo to nov nasprotnik upravljanja s človeškimi viri ali priložnost za pospešitev trendov, ki smo jim že priča in ki spreminjajo samo jedro funkcije kadrovske službe ter posledično njen vpliv na širše okolje – podjetje, delovno silo in družbo?

V katero smer smo se usmerili pred krizo?

Stopimo korak nazaj in si poglejmo, v katero smer je krenil razvoj upravljanja s človeškimi viri pred krizo covid-19. Če pogledamo nekatera globalna gibanja na področju človeških virov, ki temeljijo na raziskavi globalnega razvoja človeškega kapitala Deloitte iz leta 2020, se zdi, da so se večji premiki pri upravljanju s človeškimi viri sukali okoli prekvalifikacij in dokvalifikacij delovne sile, spodbujanja ekipnega dela in gibkosti, gradnje programov izkušenj z zaposlenimi za povečanje učinka blagovne znamke, dostopanja do novih zmogljivosti (na primer delitev ljudi in strojev ali njihovo združevanje), uvedbe digitalnih orodij in novih tehnologij ter osredinjenja na spodbujanje ciljev in vrednot organizacije. Zanimivo je, da je 55 odstotkov anketiranih kadrovskih strokovnjakov na svetovni ravni prepričano, da se bo upravljanje s človeškimi viri v prihodnjih 12 do 18 mesecih bistveno ali celo korenito spremenilo, 75 odstotkov pa jih je menilo, da bodo spremembe potekale v smeri širitve splošne odgovornosti.

Čeprav je v številnih organizacijah (zlasti po vsej jadranski regiji) še vedno zaznavno stereotipno dojemanje kadrovske funkcije kot osredinjene same nase in na osnovne zadeve zaposlenih, menim, da je tako posploševanje neupravičeno glede na dejstvo, da so organizacije precej raznolike. V razponu od tradicionalnih državnih podjetij do mednarodnih vozlišč in v zadnjem času zagonskih podjetij ter pametnih podjetij z visoko potencialno rastjo je narava takih subjektov mešana, njihove potrebe po kadrih pa so, čeprav v temelju podobne, v svojih poslovnih okoliščinah precej različne. Številnim omenjenim trendom smo bili priča in dejansko so bila nekatera podjetja v naši regiji pri inovacijah in uveljavljanju novosti pionirska.

Očitno tehnološki napredek ni edina gonilna sila

Potem se je zgodila pandemija covid-19. Očitno tehnološki napredek ni edina gonilna sila vsake motnje. Po vsem svetu se organizacije in njihove kadrovske službe danes soočajo z negotovo prihodnostjo v okolju, ki povzroča že zelo hude motnje in je tudi vse bolj nepredvidljivo. In prav v tej negotovosti se verjetno skriva največji pomen, ki ga bo ta novi element imel za nas kot kadrovske strokovnjake in za kadrovsko službo. Tako bomo morali imeti jasno vizijo jutrišnjega dne v svetu, na katerega pogled verjetno še nikoli ni bil tako zamegljen kot danes.

Toda zdaj je pravi čas, da kadrovska funkcija razširi obseg svojega vpliva. Rekel bi, da smo na vznemirljivi poti.

Če preživimo preveč časa pred zaslonom, je to lahko kaplja čez rob.

Kadrovski izzivi

Ti splošni kadrovski izzivi kljub prisotnosti covid-19 ostajajo, vendar pa se resnično spreminja okolje, ki ga številni naivno imenujejo »nova normalnost«. Spremembe in inovacije so bile vedno prisotne, zlasti v težkih časih, kar je zame edina normalnost. Te nove okoliščine vidim bolj kot gorivo za pospešitev preobrazbe, ki smo jo že sprejeli. Namesto nekaj takojšnjih korenitih preobratov vidim več prednostnih področij, na katerih bo kadrovska funkcija morala razmišljati hitreje in bolje. Strnil bi jih v pet razsežnosti: dobro počutje, tehnologija, analitika, vodstvo in tveganje. Ker se vse med seboj prepletajo, jih bom podrobneje obravnaval skupaj.