»Soočamo se z globoko spremembo paradigme, od koder ni vrnitve.« To je ponavljajoča se izjava Simona L. Dolana, profesorja, svetovalca in avtorja več kot šestdesetih knjig. Prepričan je, da se lahko podjetja, institucije, skupnosti in posamezniki zgolj z vrednotami pozitivno odzovejo na globoke spremembe in preobrazbo, v kateri trenutno živimo.

Gre za neustavljiv proces, ki se je pravkar začel. Da bi preživeli to obdobje, zaznamovano z negotovostjo, kompleksnostjo in nestanovitnostjo, se moramo naučiti, kako najbolje razviti naš talent. Pravila, navodila in postopki niso več dovolj za prebujenje čustvenih vezi, ki ljudi motivirajo in jih potisnejo do točke, na kateri razvijejo vse svoje zmožnosti. Kako lahko zagotovimo, da naši zaposleni pridobijo spretnosti ter razvijejo učinkovit odnos in vedenje, ki sta hkrati učinkovita za cilje podjetja, sami pa se ob tem počutijo močnejši?

Coaching na osnovi vrednot je metodologija, ki ponuja koncept in praktična orodja za delo na menedžerski in skupinski stopnji, z njo pa se oživi kultura podjetja in navdahne kolektivna zavezanost, ki temelji na zaupanju in skladnosti. Izvajanje coachinga na osnovi vrednot s posamezniki in skupinami omogoča sposobnost vodenja z resnično celovitega vidika.

Graf 1: Management po navodilih (MBI) je bil popoln model za stabilna in predvidljiva okolja s počasnimi tehničnimi spremembami. S pospešenim razvojem tehnologije in vse večjo močjo strank na tržišču pa so šefi in vodje ekip presedlali na model management po ciljih (MBO), s katerim so operacije v podjetju postale bolj fleksibilne in jasne. Zdaj, ko je kompleksnost podjetij še hitrejša in vse višja, je treba v podjetjih misliti tudi na negotovost, zaradi katere morajo svojim zaposlenim dopustiti prevzemanje večje odgovornosti in avtonomijo. Na tej točki pa vstopijo vrednote, torej management po vrednotah (MBV).

Zakaj

Juan Carlos Cubeiro je eden izmed najbolje poznanih gurujev na področju talenta, napisal je štirideset knjig in je vodja službe za pridobivanje talentov v podjetju ManpowerGroup. Po njegovem je talenta danes veliko manj kot kapitala, zato morajo podjetja oblikovati nove pristope za upravljanje tega »premoženja« na bolj dosleden in strateški način.

V članku, nedavno objavljenem v reviji Harvard Business Review (HBR), je svetovalec Eric Garton pisal o isti tematiki. Prepričan je, da je finančni kapital danes poceni, lahko dostopen in skrbno obvladljiv, medtem ko talenta v pomanjkanju, ključnega za zmožnost konkurenčnosti, ne obvladujejo skrbno. Presežek pozornosti, ki jo namenjajo kapitalu, ne pa talentu, kaže na dejansko razvrednotenje tistih, ki omogočajo razvoj podjetja.

Simon L. Dolan, ki je ustvaril metodologijo management po vrednotah in coaching na osnovi vrednot, je zagovornik merjenja rezultatov. Pravi, da je treba vlagati v človeški kapital, in to z enakim znanstvenim pristopom, kakršnega uporabljajo podjetja v športni industriji, ki upravljajo in spodbujajo talente.

Profesor Dolan je bil številna leta na čelu oddelka Za prihodnost dela na priznani šoli podjetništva ESADE. Podatki, ki jih je pridobil s kolegi, ter stalni podatki s tržišča in iz medijev kažejo na zaskrbljujoč padec v zaupanju tako podjetjem kot njihovim vodilnim. Dolan zaradi tega trdi, da morajo vodje tako na poslovnem, družbenem kot političnem področju pridobiti in uvajati niz t. i. »mehkih« spretnosti, bistveno pa morajo spremeniti tudi odnos.