Z vzponom nove ekonomije se je pokazalo, da so za uspeh podjetij ključni dejavniki neotipljivega kapitala. Po raziskavah sodeč, ta prispeva tudi do tretjine rasti produktivnosti, kadri in vlaganje v njihov razvoj pa so ključni dejavnik uspeha. To zavedanje je bilo močno prisotno tudi na osrednjem dogodku kadrovske stroke – SKK prireditev 2020, ki je potekala 3 in 4 septembra v portoroškem Avditoriju. Organizatorja, Slovenska kadrovska zveza in Planet GV, sta pripravila razgiban program, katerega tema so bili paradoksi sedanjosti. V dveh navdihujočih dneh je 17 mednarodnih in slovenskih strokovnjakov predstavilo primere dobrih praks in inovativne strategije kadrovskega področja. Javnosti je bila prvič predstavljena raziskava akademskega partnerja dogodka, Ekonomske fakultete v Ljubljani, z naslovom »Organizacija dela v času empidemije in po njej«. Skoraj 300 udeležencev pa je v živo zaploskalo tudi kadrovskemu managerju leta 2020 – mag. Ivanu Papiču iz Steklarne Hrastnik.

Spopadanje s paradoksi slehernega posameznika in sleherno organizacijo nenehno meče iz tirnic. Sposobnost vključiti in sprejeti obe skrajnosti protislovij je zato vseživljenjski učni izziv. »Osrednjo temo prireditve Skrivnost uspeha – izstopite iz paradoksov! smo določili že pred letom dni, a je z izbruhom covida postala še aktualnejša, saj so domala vsi sodobni izzivi, s katerimi se soočamo, ujeti v protislovja,« je poudaril Peter Ribarič, direktor podjetja Planet GV. Uspešni voditelji paradokse sedanjosti sprejemajo in presegajo. Zavedajo se skrajnih točk, a vselej poiščejo svojo zlato sredino. Program dogodka je bil tako razdeljen v štiri sklope: sodelovanje starejših in mlajših generacij, spremembe vs. priložnosti, tehnologija vs. človek, kompetence sedanjosti vs. kompetence prihodnosti.

Edina rešitev za primerne pokojnine je dodatno varčevanje za lastno pokojnino.

Dr. Tjaša Redek, Ekonomska fakulteta Ljubljana, je predstavila izsledke raziskave »Organizacija dela v času empidemije in po njej«, ki analizira učinke covid-19 na slovenska podjetja in organizacijo dela v njih. Raziskava je bila javnosti prvič predstavljena na SKK prireditvi 2020. Izkazalo se je, da izzivi, ki jih je epidemija vnesla v gospodarstvo, niso finančne narave, temveč zlasti kadrovske. Covid-19 predstavlja kratkoročni šok, ki pa je sovpadel z digitalizacijo in industrijo 4.0. Ta disrupcija je podjetja še bolj prisilila, da so uvedla novosti na področju upravljanja s kadri. »Uspešna in inovativna podjetja so tista, ki dolgoročna vlagajo v kadre, jih dobro plačujejo, motivirajo in vključujejo v odločitve,« je dodala dr. Redekova. Rezultati raziskave kažejo, da večina podjetij zaznava zaostrene poslovne razmere in pričakuje, da bodo posledice krize občutila vsaj še 18 mesecev. Poleg padca povpraševanja dobra polovica podjetij pričakuje najmanj majhno zmanjšanje števila zaposlenih in tudi upad investicij. Različne ukrepe države za pomoč podjetjem so večinoma uporabili in jih ocenjujejo kot koristne, a hkrati opozarjajo na zapletenost izvedbe in papirologijo. Med ukrepi za obvladovanje stroškov dela sta do konca leta 2021 najbolj verjetna zmanjšanje usposabljanj in ugodnosti za zaposlene ter prekinitev drugih oblik dela (na primer zunanji izvajalci, pogodbe za določen čas). Precej manj pa razmišljajo o zniževanju plač, skrajševanju delovnega časa in odpuščanju. »O izkoriščanju stroškovnih ugodnosti, ki so povezane z delom od doma, razmišlja zgolj tretjina podjetij, predvsem o nižjih stroških prevoza na delo in službenih potovanj,« še poudarjajo avtorji raziskave; torej, poleg dr. Tjaše Redek, še dr. Polona Domadenik, dr. Nada Zupan in dr. Matjaž Koman, Ekonomska fakulteta.