Septembra je v Portorožu potekal osrednji HR dogodek v Sloveniji in regiji – Slovenski kadrovski kongres, ki se je letos še posebej osredotočil na sodelavce, njihovo uspešnost in zadovoljstvo na delovnem mestu.

Pestro dogajanje za vse ljubitelje HR-ja je potekalo v Avditoriju Portorož, kjer se je izobraževalo in družilo več kot 300 HR strokovnjakov, kadrovskih menedžerjev, odgovornih za izobraževanje in razvoj zaposlenih ter drugih strokovnjakov. Domačim in tujim predavateljem so udeleženci prisluhnili v Glavni dvorani, vzporednim predavanjem v Beli dvorani, lahko pa so obiskali sponzorske stojnice v preddverju. Odlično vzdušje in energija sta skupaj z izvrstnimi predavatelji poskrbela za nepozabno izkušnjo, k njej pa je pripomogel tudi vedno nasmejani voditelj David Urankar. Skrbno izbran program je bil razdeljen na štiri sklope in na slavnostno podelitev nagrad.

Voditeljstvo

Prvi dan je otvoril dr. Al H. Ringleb, ustanovitelj poslovne šole CIMBA, profesor in nevroznanstvenik. Odgovoril je na vprašanje, zakaj programi za razvoj vodstvenih sposobnosti ustvarjajo neučinkovite vodje in nam predstavil najprimernejši način izobraževanja sodobnih vodij. V preteklih dveh letih se je marsikatero podjetje znašlo v krizi zaradi epidemije, zato nam je dr. Dragan Kovačić, v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje, ki bolnišnico vodi v tem obdobju, zaupal, kako voditi v kriznih razmerah. Hkrati pa vedno bolj pomembno postaja tudi zdravje na delovnem mestu – prof. dr. Miha Škerlavaj, redni profesor za področje managementa na Ekonomski Fakulteti v Ljubljani in pridruženi redni profesor vodenja in organizacijskega vedenja na BI Norveški poslovni šoli, in Simon Wang, strokovnjak za vodenje, organizacijo in upravljanje talentov, sta nam razkrila, kako lahko s transcendentnim pristopom vodenja ustvarimo bolj zdravo delovno mesto. V tem sklopu sta nastopili še Maria Anselmi, direktorica za upravljanje s podatki v skupini Bisnode, ki je spregovorila o strasti in pragmatizmu kot o ključnih lastnostih zmagovalcev, in Jenny Herald, podpredsednica za produktno trženje in glavna pripovedovalka zgodb pri Gtmhubu, ki nam je razložila, zakaj je pomembno, da zaposlenega povežemo s poslanstvom, misijo in strategijo organizacije – vse to je namreč tesno prepleteno s cilji in ključnimi rezultati.

HR prakse

V drugem delu dneva smo predstavili poslovne prakse najuspešnejših podjetij. Z nami so bili Živa Cotič Bizjak, skrbnica za razvoj kadrov v podjetju Kingsbox (Merite, kar je res pomembno), Nataša Bazjak Cristini, višja poslovna partnerka in regionalna direktorica človeških potencialov in kulture v Atlantic Grupi (Okus skupnosti je prežet s solidarnostjo), Tina Zafred, vodja IT Operations področja v Mercatorju, in Nataša Jelovčan, vodja razvoja in selekcije v Mercatorju (Digitalna izkušnja zaposlenega – Povezani ustvarjamo najboljšo Sosesko), Nina Pozderec, svetovalka za delodajalce na ZRSZ (Agilnost v javni upravi: sanje ali realnost?), in mag. Martin Barner, vodja razvoja ljudi in organizacije v skupini Sandoz (Kultura poje strategijo za zajtrk). Sledilo je še predavanje poslovnega in športnega psihologa Aleša Vičiča, ki nam je predstavil osebni change-management oziroma kako pri sebi priti od želje do spremembe.

Slavnostna podelitev nagrad

Nadaljevali smo s slavnostno podelitev nagrad. Podjetje Planet GV in Slovenska kadrovska zveza sta letos že 17. leto zapored podelila prestižno nagrado kadrovski manager leta 2021. Letos je naziv prejela Anisa Faganelj, vodja akademije AMZS. Naziv kadrovski up leta 2021 za najboljše znanstvenoraziskovalno delo s področja kadrovskega managementa je šel v roke Amadeji Lamovšek. Priznanji MEGA za dobre prakse medgeneracijskega sodelovanja v delovnem okolju, ki ju podeljujeta Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Evropski socialni sklad, pa sta prejeli družba Iskratel, d. o. o. in družba Lek, d. d. Podelitev je popestrila mlada pevka, Gaja Prestor.

Program smo zaključili s pogovorom z dobitnico naziva kadrovski manager leta 2021, Aniso Faganelj – z njo se je pogovarjal predsednik Slovenske kadrovske zveze, Gregor Rajšp – in Love HR pogovorom o odnosih, odprtosti in zaupanju v povezavi z vodenjem organizacije. Saši Štebe, podpredsednici Slovenske kadrovske zveze, sta se prek spleta pridružila zaslužni profesor z MIT-ja s Sloan School of Management, dr. Edgar Schein, in poslovni svetovalec v Silicijevi dolini, Peter Schein.

Skupaj smo preživeli dva čudovita dneva, polna znanja in druženja, vaše družbe bomo veseli tudi naslednje leto: shranite si datum 7.–8. april 2022 in se nam pridružite na najboljšem dogodku za vse ljubitelje HR. Se vidimo!

Kompetence

Čuječnost postaja vse pomembnejši del uspešnega posameznika. Kako jo vpeljati v naš vsakdan, nam je predstavila mag. Simona Knehtl, HR strokovnjakinja v Sandozovem Razvojnem centru Slovenije (Lek, d. d.).

Zaradi epidemije smo veliko svojega delovanja in druženja prenesli na splet – ves čas smo povezani, a hkrati odtujeni. Ta paradoks nam je predstavil dr. Matej Černe, profesor managementa in organizacije na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. V tem sklopu sta navdušili še dr. Ana Tkalac Verčič, profesorica korporativnega komuniciranja na EF Zagreb, ki je spregovorila o pomenu interne komunikacije, in Bruna Kostelac Košir, Senior People Operations Manager v Infobipu, ki nam je pokazala, kako preoblikujemo HR za podporo eksponentni rasti poslovanja. Sekcijo smo zaključili na okrogli mizi Vsi zmagujemo, ko sodelujemo pod vodstvom Maje Tratnik. Izvajala se je v okviru istoimenskega projekta, ki ga sofinancirata MDDSZ in Evropski socialni sklad. Naše gostje so bile: mag. Katja Rihar Bajuk, generalna direktorica Direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na MDDSZ-ju, Nives Fortunat Šircelj, ustanoviteljica Zavoda ZaposliSe, mag. Jelica Lazarević Lajovic, izvršna direktorica za kadre in korporativno podporo v podjetju Iskratel, in Paulina Pazio, direktorica kadrov za Novartis v Sloveniji.

Organizacijski dizajn

V drugem delu dneva smo se osredotočili na nove pristope upravljanja. Melita Omerza, vodja procesov in usposabljanj za kakovost in odličnost v Roche Slovenija je na nas naredila vtis s predavanjem Veste, kam pridemo, če bi lahko vsak izbiral, kaj bi rad delal? O »muhah«, ki jih ima vsaka organizacija pa sta spregovorili Nina Langerholc, svetovalka za organizacijski dizajn in članica upravnega odbora Evropskega foruma za organizacijski dizajn, in Katarina Resnik, strokovnjakinja za kadre in prav tako članica upravnega odbora Evropskega foruma za organizacijski dizajn. Nastopil je še dr. Dan Podjed, aplikativni antropolog in svetovalec na Inovacijsko-razvojnem inštitutu, ki pravi, da nastaja nova družba in z njo nov človek – v središče svojega predavanja je postavil »kovidskega človeka«.

Udeležence je navdušila tudi Maria Anselmi.