Da podjetje lahko prodre na mednarodni trg oz. se na njem obdrži, mora ponuditi nekaj boljšega, drugačnega, mora obvladati najsodobnejše tehnologije in se hitro odzivati na spremembe. Kljub napovedim, da bodo v tovarnah prihodnosti samo še roboti in tehnologije, ki temeljijo na umetni inteligenci, se paradigma spreminja in v ospredje ponovno prihaja človek.

Na prelomu tisočletja je kar nekaj mislecev (npr. Warren G. Bennis in Todd G. Buchholz) javno razpravljalo o tem, kako bo videti tovarna v ne tako daljni prihodnosti. Generalno so se strinjali, da bosta v tovarni prihodnosti dva zaposlena: človek in pes. Človek bo vodil psa na sprehod in ga hranil. In kaj bo delal pes? Ugriznil bo človeka, če se bo dotaknil katerega od strojev. Tej ideji dodajamo še enega zaposlenega - robota z umetno inteligenčnimi sposobnostmi. Robot bo opravil vse delo, prevzemal bo vse več človeških lastnosti, in kot se že nakazujejo spremembe na zakonodajnem področju, bo plačeval tudi davek.

Dejstvo je, da je umetna inteligenca (AI) ena od ključnih digitalnih tehnologij, ki v zadnjih letih stopa v ospredje in preoblikuje poslovanje. Njeno nezadržno napredovanje pogosto sproža polarizacijo med razpravljavci. Na eni strani so tisti, ki zagovarjajo vse večjo vlogo strojev; na drugi pa tisti, ki se bojijo, da bi stroji ljudi odrinili od delovnih mest. S tem bi človeku odvzeli njegovo bistvo – delo in na koncu prevzeli cel svet.

Ne glede na to, kaj verjamete, da bo prihodnost prinesla ljudem in strojem, ni dvoma, da bodo digitalne tehnologije imele vse pomembnejšo vlogo v naši prihodnosti. Če želite sprejeti nove tehnologije in razumeti, kako jih podjetja lahko kar najbolje izkoristijo, morajo tudi strokovnjaki na področju upravljanja z ljudmi razumeti njihove možnosti in omejitve.

Človek v proizvodnji prevzema naloge nadzornika in upravitelja.

(R)evolucija v avtomobilski industriji

Cesta mobilnosti je v zadnjih letih zaradi zahtev po zniževanju škodljivih emisij in hitrega razvoja novih tehnologij podvržena hitrim spremembam, kakršnih v zgodovini avtomobilske industrije še ni bilo. Nova podoba mobilnosti bo nedvomno imela izjemen vpliv na celotno družbo; od vpliva na življenje posameznika, do vpliva na oblikovanje novih konceptov bivanja in nedvomno tudi na poslovno okolje, proizvodne sisteme in modele podpornih mehanizmov, kot je zavarovalništvo, izobraževanje ali razvoj skupnosti in mest. Vozila bodo postala visoko avtomatizirana in elektrificirana, varnostni in podporni sistemi v vozilih bodo temeljili na senzoriki, velikem številu podatkov in umetni inteligenci.

Avtomatizirana vožnja ena od ključnih tehnologij

Avtomatizirana, v končni stopnji avtonomna in z umetno inteligenco podprta vožnja je ena od ključnih tehnologij, kjer se v prihodnih letih pričakuje največji tehnološki napredek na področju cestne mobilnosti. Bistveno bo vplivala in oblikovala našo mobilnost v prihodnosti ter s tem povezano kakovost življenja. Avtomatizirana vožnja je ključna usmeritev evropske transportne politike, ki podpira cilje in družbene izzive, kot so varnost v cestnem prometu, dekarbonizacija (zmanjševanje uporabe fosilnih goriv), zanesljivost cestnih prevozov, koncept pametnih mest in omogoča socialno vključenost pripadnikov ranljivih skupin. S tehnološkega vidika je avtomatizirana vožnja evolucijski proces, ki bo vključeval vse ključne deležnike in jim omogočal razvoj.

Avtomobilska industrija je ena najbolj avtomatiziranih in robotiziranih proizvodenj že danes. Kljub temu se v prihodnosti napovedujejo velike in hitre spremembe. Uvajajo se novi sistemi, ki temeljijo na umetni inteligenci, strojnem vidu in povezovanju različnih informacijskih sistemov (npr. ERP, MES) v celovito poslovno inteligenčno okolje, ki bo omogočalo hitro in na realnih podatkih temelječe odločanje. Kolaborativni roboti prevzemajo za človeka težko, ponavljajoče se in nevarno delo. Človek pa v proizvodnji prevzema naloge nadzornika in upravitelja.

Industriji 4.0 in 5.0

Pojem Industrija 4.0, ki se je pojavil pred približno desetimi leti, zajema spremembe v proizvodnji. Poleg pogonskih strojev, tekočega traku, robotov in računalnikov v proizvodnjo uvaja tehnologije umetne inteligence. Kljub prepričanju nekaterih, da bodo v tovarnah prihodnosti le še stroji, se je kmalu izkazalo, da bo v proizvodnji kljub vsemu še vedno potreben človek. Tako se je pojavil pojem Industrija 5.0, ki v tovarne prihodnosti vključuje tudi trajnostno in socialno naravnanost družbe:

Umetna inteligenca bo prisotna na vseh področjih poslovanja v podjetjih.

Naravna inteligenca

Inteligenca je ena ali več sposobnosti uma, povezanih z abstraktnim razmišljanjem, razumevanjem, komunikacijo, sklepanjem, učenjem, načrtovanjem, čustvi in reševanjem problemov. O naravni inteligenci lahko govorimo pri vseh živih bitjih, ki izkazujejo določeno stopnjo učenja. Ena živa bitja izkazujejo višjo stopnjo učenja, druga manj, če ne drugače se učijo vsaj skozi evolucijo.