Telemedicina kot prihodnost dela v zdravstvu
Čas branja 4 minV zadnjem desetletju zlasti v medicinsko naprednejših državah pospešeno uvajajo t. i. telemedicino, ki na kratko pomeni izvajanje zdravstvenih storitev na daljavo. Kot vsaka novost ima tudi ta tehnološko podprti pristop svoje dobre in slabe strani. Predstavili bomo nekaj namigov za njegovo kakovostno integracijo v obstoječi sistem zdravstvenega varstva, saj se moramo zavedati, da je na koncu storitvene verige pacient s svojimi večplastnimi potrebami.
Preden nadaljujemo, navedimo nekaj dejstev, ki opredeljujejo telemedicino. Slednja uporablja informacijsko in telekomunikacijsko tehnologijo za prenos medicinskih informacij v diagnostične, terapevtske in izobraževalne namene. Služi tudi kot sredstvo obveščanja med zdravniki splošne medicine in zdravniki specialisti, ki so na voljo na oddaljeni lokaciji. Namen telemedicine je preprečevanje bolezni, vzdrževanje zdravja, zagotavljanje zdravstvenega varstva, spremljanje zdravstvenega stanja pacientov, izobraževanje pacientov in izvajalcev zdravstvenih storitev in podpora strokovnjakom zdravstvenega varstva drugih disciplin. Uporaba pripomočkov, kot so naprave za nadzor krvnega tlaka in krvnega sladkorja, omogoča spremljanje pacientovega zdravstvenega stanja na domu.
Spremljanje zdravstvenega stanja pacienta na domu je rutinsko opravilo, za katerega telemedicina ponuja elegantno rešitev.
Dobrodošla novost
Kot lahko razberemo, utegne biti takšen pristop zelo koristen z vidika zmanjševanja stroškov v dobro zdravstvene blagajne, ki lahko npr. prihranke namenja za financiranje učinkovitejše in varnejše diagnostike. Eden od aspektov telemedicine je telenega, ki s pomočjo telekomunikacij in zdravstvene informatike zagotavlja strokovno zdravstveno oskrbo pacientov na daljavo. Služi za zagotavljanje zdravstvene nege in zdravstvenih storitev, kadar obstaja velika fizična oddaljenost med pacientom in medicinsko sestro. Z njeno pomočjo lahko medicinska sestra oceni pacienta na podlagi informacij, ki jih prejme od pacienta. Te informacije se uporabijo za takojšnjo evalvacijo pacienta in ustrezno nadaljnje ukrepanje.