Vodenje – stvar poguma in notranje trdnosti
Čas branja 7 minNa podlagi več kot 15-letnih izkušenj pri delu z različnimi vodji ugotavljam, da je prav vsem dobrim vodjem, ne glede na raven in področje dela, skupno naslednje: premorejo pogum in notranjo trdnost, prevzemajo odgovornost za vsa svoja dejanja, obvladujejo lasten ego, zmožni so empatije, imajo željo po spremembah, so odporni na stres in izkazujejo splošno zadovoljstvo v življenju.
Vsakokrat znova sem presenečena nad raznolikostjo razlag in pojasnil o vodenju, ko udeležencem na izobraževanjih s področja vodenja ponudimo možnost predstavitve sebe kot vodje z različnimi kreativnimi tehnikami, na primer z uporabo Lego kock. Odgovori na to, kdo sem kot vodja, so pri uporabi teh tehnik izjemno sporočilno bogati in tudi raznoliki. Od močnih vodij, ki segajo visoko, zagotavljajo trdnost, kažejo smer, podajajo jasna navodila in natančno kontrolirajo izvedbo nalog za dosego zastavljenih ciljev, do tistih vodij, ki se pozicionirajo zgolj kot del tima, ki dajejo prostor drugim v timu, ki so pozorni na vse člane, skrbijo za dobre odnose in na tak način dosegajo spremembe in zastavljene cilje.
Vodenje je skupek veščin, tudi talenta, predvsem pa je umetnost. Gre za občutek posameznika, kdaj uporabiti kakšen pristop, da bo odziv sodelavcev v dani situaciji najboljši možen.
Seveda vodenje na različnih ravneh zahteva zelo različne spretnosti in znanja, prav tako se od kriznega menedžerja pričakuje nekaj popolnoma drugega kot od timskega vodje v stabilnejšem in organiziranjem okolju. Vodenje začetnikov zahteva drugačna znanja in veščine kot vodenje izkušenih strokovnjakov.
Prav vsi dobri vodje, ne glede na raven in področje dela, imajo tudi nekaj skupnega.
Vodenje zahteva pogum in notranjo trdnost, umirjenost
Živimo v negotovih časih, spremembe so izjemno hitre, zato ljudje potrebujemo vodje, ki vlivajo zaupanje, dajejo stabilnost, notranjo trdnost, da jim lahko sledimo. Vodij, ki nimajo poguma za sprejemanje odločitev in vnašajo dodaten nemir zaradi lastne negotovosti, ne potrebujemo.
Pogum ni enak drznosti in tveganemu vedenju, tudi ne pomeni odsotnosti vsakršnega strahu. Pogum izvira iz samospoštovanja in zaupanja vase, v svoje zmožnosti. Temelji samospoštovanja in zaupanja vase izvirajo iz zgodnjih izkušenj v otroštvu, vendar jih lahko krepimo tudi kasneje. Samospoštovanje je način razmišljanja, občutenja in vedenja, ki kaže, da se človek v celoti sprejema, s svojimi slabostmi vred, da se spoštuje in je prepričan, da si zasluži dobre stvari v življenju, da zaupa in verjame vase, da bo lahko izpolnil svoje najgloblje potrebe in cilje.