Kaj se dogaja v Sloveniji, je javno vprašala namestnica direktorja Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound, ko je aprila1 prvič predstavila izsledke raziskave Living and Working in Europe 2015.2 Vprašanje predstavnice Eurofounda se je nanašalo na podatek, da zgolj četrtina slovenskih delavcev meni, da bo lahko sedanje delo opravljala tudi pri 60. letih.

Ta podatek nas uvršča na rep evropskih držav, saj je v povprečju takih, ki menijo, da bodo lahko svoje sedanje delo opravljali tudi pri 60. letih, 60 %. V nekaterih državah, kot so Nemčija, Nizozemska in podobno, ta odstotek presega 70 %.

Podatek je nedvomno zaskrbljujoč. Nekateri bi hiteli dodati, da ima taka raziskava številne metodološke pomanjkljivosti, ki lahko potvorijo končni rezultat. Vendar, čeprav bi našli kakšno napako, verjetno podatka ne bi bistveno spremenil. Iz tako zbranih podatkov izhaja, da samo četrtina vprašanih delavcev v Sloveniji meni, da bi zmogli opravljati sedanje delo pri 60. letih. Če ob tem upoštevamo še trenutno veljavno pokojninsko zakonodajo, bomo vsi delali najmanj do 65. leta, če ne še več. Zato je več kot na mestu vprašanje, zakaj večina vprašanih delavcev v Sloveniji meni, da ne bo zmogla opravljati sedanjega dela pri 60. letih. Eurofoundova raziskava se v to ne spušča, vendar glede na poznavanje slovenskega trga dela lahko izpostavimo nekaj iztočnic za razmišljanje.

Kako razmišljajo delavci

Je morda razlog v tem, da imajo delavci »napačna« pričakovanja? Morda menijo, da sami ne bodo dovolj sposobni, tako fizično kot psihično, vzdržati trenutnega ritma dela. So torej realni ali preveč samokritični? Dejstvo je, da v povprečju delovne sposobnosti z leti upadajo, zato je povsem na mestu vprašanje, ali se to upošteva pri organizaciji dela. O t. i. »age managementu« je veliko govora, vendar praksa kaže velikokrat ne preveč prijazne plati. Po eni strani tako država kot Evropska unija težita k podaljševanju delovne dobe in višanju upokojitvene starosti, po drugi strani pa je bore malo narejenega na prilagoditvi delovnih mest za starejše delavce. Zato je povsem realno, da je marsikdo mnenja, da ne bo zmogel opravljati sedanjega dela pri 60. letih, saj se mu že v mlajših leti zdi ritem dela komaj vzdržen. Marsikomu se zdijo zahteve in pričakovanja delodajalcev (pre)velika, zato so že pri nižji starosti utrujeni in izčrpani.