Za vodenje povsem oddaljene ekipe moraš najprej zaupati samemu sebi
Čas branja 8 minNejc Zupan je ustanovitelj skupine podjetij Niteo, ki ustvarja SaaS (Software as a Service) rešitve za lažje poslovanje malih podjetij. Že enajsto leto vodi povsem oddaljeno ekipo in tudi sam nima pisarne oziroma dela na oddaljen način. Večinoma se seli med Ljubljano in Lanzarote (Kanarski otoki), odvisno od sezone. Ekipa Niteo ima danes 15 članov, od tega 10 stalnih. Ostali so zunanji svetovalci ali pa se še uvajajo. Njih imenujejo »trialists«. Delujejo v Sloveniji, na Nizozemskem, v Nemčiji, Romuniji, Srbiji, Ukrajini, Indiji in na Filipinih oziroma delajo, od kjer koli.
Skupina Niteo deluje zelo transparentno, saj ima pravzaprav vse potrebne procese zapisane in javno objavljene na GitHubu, platformi za programerje. Ob objavi svojega priročnika za novozaposlene so zapisali, da je nastajal deset let in je čas da ga obelodanijo ter tako pomagajo tudi drugim, ki so v podobni situaciji.
Nejčeva filozofija nasploh je delitev in učenje na transparenten način.
Od kod ideja, da vodite podjetje s povsem oddaljeno ekipo?
Sam imam rad takšen način dela, pa tudi od samega začetka smo imeli stranke iz tujine in delali zanje na oddaljen način. Poleg tega od nekdaj delamo na odprtokodnih sistemih in tam sem se naučil, da je oddaljeno delo nekaj povsem normalnega in povsem transparentnega. Sodobni načini dela v tem sistemu predstavljajo virtualno skupnost ljudi, ki programirajo od vsepovsod, tudi kot hobi. Vedno sem se spraševal, kaj nekoga motivira, da dela na tak način povsem prostovoljno. Ko pa prvič narediš nekaj na takšen način in dobiš priznanje, da tvoj izdelek (v tem primeru kodo) uporabljajo za nekaj koristnega, si izpolnil svoje poslanstvo.
Če si rad produktiven in rad delaš, v tem vidiš tudi smisel, potem ne potrebuješ zunanje motivacije. In v svojem primeru iščem ljudi, ki to radi počnejo, od kjer koli in v svojem delu vidijo poslanstvo ter smisel. Ljudi, ki so odlični, če jim pustiš proste roke.
Kaj mora vodja početi drugače oziroma kakšne so posebnosti vodenja?
Najprej moraš zagotoviti kakovost. Večinoma tako, da postaviš pravila dela, ki zagotavljajo odlično kakovost. V našem primeru gre za obvezno avtomatizacijo preverjanja kakovosti kode. Tako kot je možno v ITju danes z vso sodobno tehnologijo poskrbeti za produktivnost, se po mojem mnenju lahko le v redkokateri panogi.
Pomembno je tudi pravilo »Never discuss business decisions offline«. Na kosilu se s sodelavci pogovarjamo izključno o zasebnih zadevah, ob kavi tudi. Vse načrte, probleme, napredek ali pa razpravo o tem, katera orodja bomo uporabljali, damo v pisno obliko in delimo s celo ekipo. Tako zagotovimo sledljivost pa tudi to, da se kdo ne počuti izzvezetega iz ekipe oziroma odločitev.
Eden ključnih pogojev za vodenje povsem oddaljene ekipe je zaupanje. Če zaupaš vase, zaupaš tudi v svojo oddaljeno ekipo.
Večinoma pogovori v podjetjih potekajo brez pisnih sledi. Tega pri nas ni. Ena najpomembnejših kakovosti vodij mora biti pisanje, naj bodo to navodila ali informacije, opozorila ali vprašanja. Tega se naučiš večinoma iz napak, ko nekje nisi bil jasen in ljudje niso razumeli tvojih navodil. Ljudem se danes večinoma mudi. Čas za pisanje si torej moramo všteti v svoj delovni čas.
Še en pomemben element je, morda najpomembejši, to je zaupanje. Če zaupaš vase, zaupaš tudi v svojo oddaljeno ekipo.
Če začneva pri izbiri ekipe, kakšne so tukaj specifike? Kako izbereš sodelavce? Med tvojimi navodili za iskanje novih sodelavcev sem zasledila, da ni potrebno, da vse znajo ali uporabljajo vaša orodja, češ da se to lahko naučijo.
Ena od pomembnejših kompetenc je sposobnost dobre pisne komunikacije. Tudi pri sodelavcih. Tukaj smo pri izbiri zelo pazljivi, od prve elektronske pošte naprej.