VUCA svet, koronakriza, vojna v Evropi, posledice podnebnih sprememb, energetska in prihajajoče nove krize zahtevajo agilne organizacije, odporne in prožne. V ospredje mora priti sonaravni razvoj, pri tem pa so še bolj potrebna orodja za uspešno vodenje.

DUMO kolo je eno izmed tovrstnih orodij, ki nam pomaga identificirati, v kateri fazi evolucije smo kot organizacija, predvsem pa osvetli pot in potrebne razvojne korake za rast dodane vrednosti in trajnostne poslovne modele.

Več dimenzionalni prostori in sposobnost prilagajanja

Svet je vse bolj povezan, soodvisen, dinamičen in nepredvidljiv, na trenutke kaotičen, pa vendar ves čas vpet v mreže naravnih zakonov. Vznikanje novega v ravnotežju med entropijo in sintropijo nas opominja, da smo tudi ljudje in rezultati svojega ustvarjalnega navdiha, del teh naravnih zakonov. Vsakič, ko na to pozabimo in se ujamemo v statične strukture, organizacije, procese, ogrozimo svoj lastni obstoj.

Vojna v Ukrajini nas na to zelo glasno opozarja in potiska še v nevarnost, da se boj moči in boj za prevlado razširi. Ob tem pa pozabljamo na podnebne spremembe, ki ogrožajo življenja generacij, ki prihajajo za nami.

Tudi energetska kriza glasno kliče po tem, da najdemo boljšo pot za udejanjanje ciljev trajnostnega razvoja, ki jih v poslovnem svetu lahko strnemo v angleških 5P: »people, planet, purpose, partnership in profit/prosperity«. Opremiti se moramo z novimi znanji in orodji, da bomo skupaj utirali novo pot in soustvarjali boljšo prihodnost. Zato je ena najpomembnejših lastnosti voditeljev in menedžerjev radovednost, želja po odkrivanju naravnih zakonitosti sobivanja, ki sistemom omogočajo sonaraven, dolgoročno vzdržen razvoj.

Potreba po neprestanem prilagajanju in prožnosti se tudi s širjenjem virtualnih svetov samo še stopnjuje. Podprti z umetno inteligenco in hologramskimi prostori, vnašajo novost tako v poslovni svet kot tudi v temeljne strukture družbe kot celote. Odpirajo številne nove dimenzije sobivanja, ki so vse bolj resnične in generirajo dodano vrednost. Povečana kompleksnost zato še toliko bolj kliče po orodjih, ki nam omogočajo, da ves čas preverjamo svojo prožnost in odpornost. Evolucijsko kolo DUMO je eno takih orodij.

Več dimenzionalna resničnost ruši stare meje možnega in kliče po novih kompetencah, poslovnih modelih in načinih sodelovanja. V osrčje poslovnega sveta vrača odnose med ljudmi, sistemi in različnimi dimenzijami, saj zdaj razumemo, da so naše organizacije tudi živi sistemi. To so samonikle mreže odnosov, neformalne mreže prijateljstev, kjer potekajo neformalne komunikacije. Bolj ko so razvite te neformalne mreže, večja je sposobnost organizacije, da se uči, prilagaja. Da povečamo sposobnost učenja in ustvarjalnosti organizacije, moramo razumeti preplet formalnih in neformalnih struktur. Formalne govorijo o distribuciji moči, določanju mej, odgovornosti, organigramih, proračunih, politiki, strategiji, procesih. Fluidni in spreminjajoči se del organizacije pa je neformalna struktura, ki se spremeni z vsakim posameznikom. In prav ta daje živost organizaciji.

V luči naravnega, živega, se odpre veliko širši poligon možnega na področju poslovnih modelov, v načinih vodenja, v oblikah povezovanja, v rasti, preoblikovanju in življenjskih ciklih. Ko začutimo poslovni sistem kot živo bitje, ki ima svojo dinamiko razvoja, zgodovino, sedanjost in prihodnost kot samostojen organizem s svojimi čustvi, strahovi in sanjami, kot vsak po sebi enkraten in neponovljiv, potem tudi razumemo, da vsak potrebuje svojevrsten pristop k vodenju in razvoju. Vsak ima svoje poslanstvo, cilje in življenjsko dobo. Posledično postane logično, da moramo za učinkovito vodenje preseči funkcije in procese in se osredotočiti na ravni, bližje človeku in naravnemu vedenju. Pozorno moramo spremljati ter razvijati odnose in vsakega posameznika kot tudi odnose med sistemi. DUMO kolo nam je lahko pri tem v izvrstno podporo.

Slika 1: Evolucija poslovnih sistemov – osnova DUMO kolesa