Zmagovalne formule 2016: najboljši HRM projekti: Ob bok projektom podjetij, kot so Philips, Cadilac, Volvo in Adobe
Čas branja 12 minRaznolikost letošnjih nagrajenih projektov HRM razveseljuje več področij razvoja kadrov. Če je Vzajemna zdravstvena zavarovalnica navdušila s sistematičnostjo, kompleksnostjo projekta in predvsem z izredno aktivnim vključevanjem vseh akterjev – od uprave do predstavnikov zaposlenih, je na drugi strani Koncern Kolektor navdušil z aktivnostmi, ki spodbujajo najpomembnejše in najbolj dragoceno v naših življenjih – zdravje. Obe omenjeni podjetji imata, kot tudi zahteva razpis, merljive učinke v praksi in izkazujeta dobršno mero družbene odgovornosti. Izjemnost letošnjega zmagovalnega podjetja Gigodesign s projektom KCDM – Kompetenčni center za design management gre korak naprej.
Projekt je izhajal iz širšega stanja slovenskega gospodarstva in vrzeli v znanju o prednostih in merljivih rezultatih, ki jih prinaša sistematično vključevanje oblikovanja kot dejavnika diferenciacije in povečanja vrednosti izdelkov in storitev ter pomanjkanja kompetenc za njegovo učinkovito integracijo v razvojne strategije. Številčnost in aktivna vpletenost številnih partnerjev iz zasebnega in javnega sektorja ter doseženi rezultati so navdih za našo širšo družbo. Projekt je prejel tudi mednarodno nagrado, zato lahko rečemo, da je navdih tudi za družbe onkraj naših meja. Ustanovljen je bil v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 do 2013 in zato tudi sofinanciran z evropskimi sredstvi. Z veseljem lahko trdimo, da so se sredstva porabila za namen, ki skozi aktivnosti prinaša učinke. Na podlagi gradiva in informacij, ki smo jih prejeli, predstavljamo letošnje tri zmagovalne projekte HRM.
1. mesto: Gigodesign
Naslov projekta: KCDM – Kompetenčni center za design management
Vodja projekta: Miha Klinar, soustanovitelj in partner Gigodesigna
Trajanje projekta: od februarja 2013 do avgusta 2015
Ocena investicije v projekt: 432.785,29 EUR
Opis in cilji
Projekt KCDM sestavlja 19 slovenskih podjetij – na eni strani ponudnikov oblikovalskih storitev, na drugi pa večjih, mednarodno uspešnih proizvodnih podjetij, ki v strateški uporabi oblikovanja vidijo priložnost za razlikovanje od konkurence, povečevanje dodane vrednosti svojih izdelkov in zaposlenih ter izboljševanje položaja na trgu. Ker gre za sodelovanje več podjetij, je v projektu sodelovalo 745 zaposlenih. Projekt je rezultat skupnega dela z zunanjim svetovalcem oz. svetovalno organizacijo.
Kompetenčni center za design management je bil, kot piše na spletni strani projekta, ustanovljen v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 do 2013, 1. razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.2. prednostne usmeritve »Usposabljanje in izobraževanje za konkurenčnost in zaposljivost«. Projekt Kompetenčnega centra za design management v obdobju od 1. 2. 2013–31. 7. 2015 delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Gre za večji nacionalni projekt, v katerem so Partnerji projekt uresničevali skupaj s Skladom RS za razvoj, kadrov in štipendije, Ministrstvom za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti.
Poslovna potreba za izvedbo projekta izhaja iz stanja v slovenskem gospodarstvu in vrzeli v znanju o prednostih in merljivih rezultatih, ki jih prinaša sistematično vključevanje oblikovanja kot dejavnika diferenciacije in povečanja vrednosti izdelkov in storitev ter pomanjkanje kompetenc za njegovo učinkovito integracijo v razvojne strategije. Čeprav so nekatera uspešna podjetja posamezne principe design managementa že uspešno vključevala v svoje delovanje, so bila ta prizadevanja parcialna in odvisna od drugih kompetenc kadrov, ki takšne projekte vodijo. Pomanjkanja metodologije in sistematizacije sta predstavljala dodatni dejavnik tveganj in omejevala širjenje znanj in operacij na posamezne projekte, ki dolgoročno niso prispevali k izboljšanju konkurenčnosti podjetja. Zaradi izrazitega pomanjkanja nacionalnih razvojnih spodbud s področja designa in design managementa, kar se kaže v zmanjšanju konkurenčnosti ali celo izgubi nekaterih panog, je bil projekt KCDM še toliko bolj pomemben.
Potek
Na podlagi kompetenčnega modela so pripravili načrt razvoja in izobraževanja, ki je vsem vključenim v projekt omogočil nadgraditi posamezne kompetence, hkrati pa spodbuditi izmenjavo obstoječega znanja in izkušenj znotraj kompetenčnega centra. S kombinacijo različnih pristopov so ustvarili pogoje za t. i. izkušenjsko učenje, ki je posameznemu udeležencu, podjetjem in celotnemu konzorciju pomagalo doseči učinkovit prenos pridobljenega znanja v prakso. Cilji in aktivnosti povezane s potekom so bile:
- povezovanje podjetij pri razvoju ključnih kompetenc zaposlenih, kjer so ugotovljeni primanjkljaji;
- izdelava modela kompetenc in izvajanje usposabljanj glede na potrebe posameznikov in podjetij;
- spodbujanje razvoja področja design managementa in poznavanje globalnih trendov in praks ter prenos v izkušnje podjetij in posameznikov;
- ustvarjanje mreže strokovnjakov in podpornikov (domačih in tujih);
- povečevanje zavedanja o pomenu designa in design managementa v splošni javnosti in
- vključevanje design in design managementa v nacionalno razvojno strategijo.
Rezultati
V okviru projekta so podjetja v usposabljanja vključila več kot 40 odstotkov zaposlenih z vseh nivojev. Primerjava poslovnih rezultatov med leti 2012 in 2015 je pokazala za 70 odstotkov povečane dodane vrednosti na zaposlenega, 245 odstotkov rasti neto zaslužka in 14 odstotkov več prihodkov podjetij, česar ne gre pripisati izključno vključevanju oblikovanja v podjetja, je pa to brez dvoma odigralo pomembno vlogo, ki so jo prepoznala tudi vodstva podjetij. Doseženi rezultati so prepričali tudi mednarodno žirijo DMI Design Value Award, ki KCDM nagradila s prvo nagrado in projekt tako postavila ob bok projektom podjetij, kot so Philips, Cadilac, Volvo in Adobe.
2. mesto: Koncern Kolektor
Naslov projekta: Age management
Vodja projekta: Claudia Costa, Vodja projektov
Trajanje projekta: januar 2015–december 2016
Ocena investicije v projekt: 100.000 EUR