Tretjega decembra smo praznovali mednarodni dan invalidov, dan, namenjen spodbujanju vključevanja invalidov v vse sektorje.

Ta dan je tudi priložnost, da se vprašamo, kako sami prispevamo k izboljšanju položaja invalidov v naši družbi. Pomembno je, da se ozremo na trenutno stanje pri nas, prepoznamo izzive, s katerimi se soočajo invalidi, in razmislimo o možnostih izboljšav. Ena ključnih tem je, kako lahko delodajalci prispevajo k večji zaposljivosti invalidov in kakšne vzpodbude so na voljo za lažje vključevanje invalidov na trg dela. Ta prispevek se osredotoča prav na to – pregledati trenutne vzpodbude, priložnosti in podporne mehanizme, ki so na voljo delodajalcem v Sloveniji. 

Pomemben podatek Svetovne zdravstvene organizacije izhaja iz njihovega poročila, da invalidi predstavljajo 16 % svetovne populacije. Po podatkih Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je približno 16 % vseh brezposelnih v Sloveniji invalidov, kar ob dejstvu, da se določen odstotek invalidov invalidsko upokoji, kaže na to, da so invalidi v slabšem položaju pri zaposlovanju. To pa je pogosto posledica stigmatizacije, omejene dostopnosti prilagojenih delovnih mest, pomanjkanja podpore pri usposabljanju ter drugih sistemskih ovir. Ti ključni podatki poudarjajo potrebo po družbeni odgovornosti delodajalcev in socialnih partnerjev, da poiščejo načine za spodbujanje zaposlovanja invalidov.

Vzpodbude za zaposlovanje invalidov pri nas

V Sloveniji Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS spodbuja delodajalce k ustvarjanju podpore za zaposlitev invalidov. Delodajalci, zlasti tisti, ki zaposlujejo 20 ali več delavcev, so verjetno seznanjeni s kvoto zaposlovanja invalidov, ki se giblje med 2 in 6 %, odvisno od sektorske dejavnosti delodajalca.

Nekoliko manj znano dejstvo pa je, da sklad tudi ponuja finančne vzpodbude za zaposlovanje invalidov, kot so:

  1. nagrade za preseganje kvote,
  2. oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
  3. subvencije plač,
  4. plačilo stroškov podpornih storitev,
  5. plačilo stroškov prilagoditve delovnih mest in sredstev za delo,
  6. financiranje prilagoditve vozil.

Posebna merila in pogoji za različne vloge so opredeljeni v Zakonu o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, Uredbi o določitvi kvote in drugih veljavnih predpisih. Spodaj so navedene ključne finančne vzpodbude, ki jih lahko Delodajalci izkoristijo za ustvarjanje bolj vključujočega delovnega okolja in učinkovito podporo zaposlenim invalidom.

Nagrada za preseganje kvote 

Nagrada za preseganje kvote je vzpodbuda, ki je na voljo delodajalcem, ki presežejo kvoto za zaposlovanje invalidov, tj. (i) delodajalcem, ki zaposlujejo 20 ali več delavcev in zaposlujejo več invalidov, kot je določeno s kvoto, ter (ii) delodajalcem z manj kot 20 zaposlenimi, ki zaposlujejo invalide. Nagrada delodajalcu pripada le, če invalidnost zaposlenega ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu.