HR&M projekt: Kako smo v NUK prilagodili delo gluhi sodelavki
Čas branja 5 minSpodbujanje in vključevanje zaposlenih pomembno vpliva na povečanje njihove zavzetosti, večje zadovoljstvo pri delu ter večjo pripravljenosti na prenos znanj. To velja tudi v primeru zaposlenega s statusom invalida in še posebej, ko gre za zaposlenega s poklicem knjigoveza, ki v Sloveniji izgublja na pomenu. V članku opisujemo primer dobre HR&M prakse v Narodni in univerzitatni knjižnici.
Izvedeli boste:
Kako vključevanje zaposlenih vpliva na njihovo zavzetost in prenos znanja?
Kako NUK podpira zaposlene s posebnimi potrebami in ohranja poklic knjigoveza?
Zakaj je projekt postal finalist HR&M izbora za najboljše HR prakse?
Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je nacionalna knjižnica Republike Slovenije, katere temeljno poslanstvo je zbiranje in varovanje ter zagotavljanje uporabe nacionalne zbirke knjižničnega gradiva. Pri opravljanju funkcij nacionalne in univerzitetne knjižnice v NUK stremimo k ustvarjanju kulture vključenosti vseh zaposlenih in prenosa znanja med sodelavci in v širšo javnost. Pri delu nas vodijo vrednote, kot so profesionalnost, odgovornost, odprtost in inovativnost.

Kljub povečevanju ponudbe knjižničnega gradiva, ki že izide v digitalnem izvirniku, NUK zbira, hrani in v uporabo daje nacionalno pomembno gradivo, sloveniko, v fizičnem izvirniku, zato je poklic knjigoveza še kako pomemben in bo tak ostal tudi v bodoče.
V oddelku za zaščito in restavriranje gradiva v NUK je kot knjigovez zaposlena sodelavka, ki ji je priznana invalidnost zaradi izgube sluha. Sodelavka je izšolana knjigovezinja, strokovno podkovana in več desetletnimi izkušenjami s področja knjigoveštva. Na delovnem mestu je zadolžena predvsem za zahtevnejša popravila, vezave novejših knjig, revij, izdelavo škatel, map ter druga podobna knjigoveška dela. Ena od njenih nalog je tudi vezava številk posameznega letnika revije HR&M v posamezno knjigo, ki jih izdajatelj, skladno z Zakonom o obveznem izvodu, vsako leto odda v NUK v trajno hrambo kot del slovenske kulturne dediščine.