Jaz ali mi?
Čas branja 6 min»Bistvo nove paradigme voditeljstva je preskok v miselnosti voditeljev iz »jaz« v »mi«, iz vprašanja »kaj imam jaz od tega«, v vprašanje »kaj je dobrega v tem za vse«, od tega, kaj je najboljše na svetu, v to, kaj je najboljše za ta svet,« pravi Richard Barrett v enem izmed intervjujev.
O tem, kako drugačne so nove generacije v miselnosti, pravi: »Vsako bitje raste in se razvija na enak način, zato pri tem generacija Y ni izjema. Posebna je samo zato, ker je četrto stopnjo zavedanja (individualizacijo) lahko dosegla veliko bolj zgodaj kot pa njihovi starši, saj so odraščali v družinah, ki so nudile veliko več, kot pa so imele same v mladih letih. Ni se jim bilo treba boriti za preživetje, njihovo dojemanje je neoliberalno in globalno, tehnika in komunikacije so jim nekaj vsakdanjega,« meni o današnji generaciji, ki se pripravlja ali je že prevzela vloge voditeljev.
Richard Barrett, rojen v zadnjem letu 2. svetovne vojne, je britanski avtor, predavatelj in ustanovitelj mednarodnega podjetja Barrett Values Centre. Je nekdanji sodelavec Svetovne banke za področje razvoja in merjenja vrednot, član nekaterih vidnejših »think-thank« organizacij, kot so ameriški World Business Academy, Centre for Integral Wisdom in Spirit of Humanity Forum. Je tudi gostujoči predavatelj za področje voditeljstva na nekaterih svetovno uveljavljenih poslovnih šolah in univerzah, kot so HEC v Parizu, Oxford Saïd Business School in Exeter.
Ko iščemo strokovnjake, predavatelje, avtorje in mislece, ga najdemo v vrsti z imeni, kot so Peter Drucker, katerega izjavo »Culture eats strategy for breakfast« rad uporabi pri svojih prezentacijah, slavni profesor dr. Robert Kegan s Harvarda, soavtor razvojnega in coaching koncepta Minds at Work, ter nagrajena avtorja William B. Joiner in Stephen A. Josephs z njunim modelom in knjigo Leadership Agility.