Marca letos smo analizirali plače in druge ugodnosti za zaposlene na vodstvenih delovnih mestih na prvi (B1) in drugi ravni (B2) pod upravo v največjih slovenskih gospodarskih družbah. Analiza kaže, da je variabilni delež plače med podjetji v različnih panogah zelo podoben ter da nanj najbolj vpliva položaj zaposlenih ter kolektivna uspešnost celotnega podjetja.

Analiza plač vodilnih zaposlenih, ki jo je družba Kearney izvedla v mesecu marcu 2021, je zajemala podatke o plačah za leto 2019, v pred C-19 obdobju.

Način nagrajevanja bi moral bolj slediti aktualni strategiji in ciljem posameznih podjetij

Z analizo je družba Kearney ugotavljala, na kakšen način in v kakšnem obsegu gospodarske družbe v Sloveniji nagrajujejo vodilne zaposlene glede na rezultate dela in katere nefinančne spodbude pri tem najpogosteje uporabljajo. Analiza je zaobjela več kot 30 podjetij v državni in zasebni lasti iz različnih panog, med njimi energetike, bančništva in zavarovalništva, telekomunikacij, proizvodnje, trgovine in javnih storitev.

Analiza je pokazala, da je pri vseh opazovanih podjetjih variabilni delež plače zelo podoben in obsega okoli 20 % osnovne plače za raven B1 in okoli 15 % za raven B2. Doseganje rezultatov ali učinkov dela lahko vodji na ravni B1 vodji prinese letno nagrado v višini 2,4 osnovne mesečne bruto plače, vodji na ravni B2 pa 1,8 osnovne mesečne bruto plače.

Podjetja bi morala oblikovati sebi ukrojen sistem, ki bo v večini temeljil na personalizaciji in večjem razlikovanju nagrad med najuspešnejšimi, povprečnimi in manj uspešnimi vodji.