Delavci žvižgači, delavci heroji
Čas branja 7 minSprejet je nov Zakon o zaščiti prijaviteljev, to je posameznikov, ki prijavijo kršitev predpisov, ki jo zaznajo v svojem delovnem okolju. Gre za pomemben zakon, ki bo nedvomno prispeval k uveljavitvi in razširitvi prakse podajanja prijav, a postavlja se vprašanje, ali zgolj sprejetje zakona lahko spodbudi posameznike, da ravnajo odgovorno in prijavijo kršitve. Slednje namreč na dolgi rok koristi vsem, tudi delodajalcem.
Zakon o zaščiti prijaviteljev1 je krovni zakon, ki celovito ureja zaščito prijaviteljev kršitev predpisov oziroma t. i. žvižgačev. V skladu z zakonom je prijavitelj posameznik, ki prijavi, ali javno razkrije informacije o kršitvi predpisov, pridobljene v delovnem okolju. Delovno okolje za posameznika predstavlja pomembno okolje, saj v njem preživi večino aktivnega dela življenja, zaradi sprememb v načinih in oblikah opravljanja dela, ki smo jim priča v zadnjem, predvsem post-kovidnem času, pa je meja med delovnim in osebnim okoljem (in tudi časom) vse bolj nevidna. Delo tako že dolgo ni samo način pridobivanja sredstev za življenje, temveč ima v posameznikovem življenju pomembno, pri mnogih celo osrednjo, vlogo. Posledično potencialna prijava kršitve posameznika postavlja v dokaj nezavidljiv položaj, saj lahko, ne nazadnje, ogrozi njegovo eksistenco, in ne zgolj materialno.
Skoraj dve tretjini vprašanih iz Slovenije je ocenilo, da se državljani ob prijavi korupcije bojijo povračilnih ukrepov, kar je tretji najvišji delež v EU.