Končajmo dvojno diskriminacijo starejših zaposlenih žensk
Čas branja 7 minV Evropi se delovna sila stara in lahko pričakujemo, da bomo vsi delali dlje. Obenem se povečuje stopnja zaposlenosti žensk. Toda starejše ženske se lahko soočajo z »dvojno diskriminacijo« na delovnem mestu – ne samo zaradi starosti, temveč tudi zaradi spola. Ta pojav je treba reševati tako na delovnem mestu kot na družbeni ravni.
Daljše delovno življenje lahko pomeni daljšo izpostavljenost različnim tveganjem pri delu. Vendar obstajajo tudi dokazi, da je ohranjanje delovne aktivnosti dobro za naše telesno in duševno počutje, če so seveda izpolnjeni ustrezni delovni pogoji. Za to je potrebno dobro upravljanje varnosti in zdravja pri delu. Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) zadnji dve leti vodi kampanjo »Zdravo delovno okolje za vse starosti« za spodbujanje trajnostnega delovnega življenja.1
Dobro upravljanje varnosti in zdravja na delovnem mestu prepoznava vrednost sposobnosti in izkušenj starejših delavcev ter jih s prilagoditvami in fleksibilnimi delovnimi vzorci spodbuja pri ohranjanju delovne aktivnosti. Revizija Nacionalne zdravstvene službe Združenega kraljestva je ugotovila, da so lahko v dobrih delovnih pogojih starejši delavci enako produktivni kot njihovi mlajši sodelavci. Spodbujanje trajnostnih delovnih življenj pri starejših zaposlenih, predvsem pri ženskah, ohranja raznolikost in prinaša koristi vsem – starejšim zaposlenim, njihovim mlajšim sodelavcem, delodajalcem in gospodarstvu države.
Pomembni poročili agencije EU-OSHA sta identificirali nova tveganja za varnost in zdravje žensk pri delu2, posledice teh tveganj za upravljanje varnosti in zdravja pri delu ter dobre prakse njihove odprave3. Tu so opisane glavne ugotovitve, ki bodo pomembne pri usmerjanju politike in prihodnjih raziskav.
Spremembe pri zdravju žensk, povezane s starostjo
Ženske živijo dlje od moških, tudi če je njihovo zdravje slabše. Obstaja tudi večja verjetnost, da bodo zbolele za osteoartritisom in osteoporozo, ki lahko povzročita invalidnost ter večje tveganje za zlome, ki so posledica zdrsov na delovnem mestu.
Za ženske je prav tako bolj verjetno, da bodo zdrsnile ali padle zaradi narave dela, ki ga opravljajo. Z dobrim upravljanjem varnosti in zdravja na delovnem mestu ter spremembami delovne prakse in opreme je pogosto mogoče premagati invalidnost ter preprečiti zdrse. Ergonomski ukrepi, kot so dvižni pripomočki, pogosto prinašajo prednosti tudi za mlajše delavce, saj jim pomagajo izboljšati in podaljšati delovno življenje.