Delovna uspešnost: Smo zaradi družine (lahko) boljši zaposleni?
Čas branja 13 minSliši se kontradiktorno, kajne? Morda se v pogovorih ob jutranji avgustovski kavici v pisarni zalotimo, da rečemo, da je ravnovesje med delom in zasebnim življenjem preprosto, če imaš samo delo in nobenega življenja ali obratno. Ali pa poslušamo sodelavca/ko, ki pravi: »Če ne bi imel/a družine, me v službi ne bi gledali postrani; ne bi me spraševali, kdaj bom šel/a ponovno na bolniško zaradi otrokove bolezni; tudi spregledali me ne bi, ko gre za napredovanje na vodstveni položaj.«
Izvedeli boste:
Kako se družinsko življenje in delovna uspešnost lahko medsebojno podpirata, kljub prepričanju, da sta delo in zasebno življenje pogosto v konfliktu?
Kako uspešni poslovneži črpajo moč in veščine iz družinskega življenja ter jih prenašajo v svoje profesionalne vloge?
Kaj o vplivu družine na profesionalno uspešnost pravijo raziskave?
Da, res se morda na prvi pogled zdi, da, če želimo biti odličen zaposleni z uspešno kariero in bogatim življenjepisom, se moramo (večkrat) odreči zasebnemu življenju. Tudi v literaturi je, ko gre za povezovanje profesionalnega in zasebnega življenja, prevladujoče razmišljanje, da sta si delo in zasebno življenje v napoto. Z drugimi besedami, da sta v konfliktu, ker medsebojno tekmujeta za različne posameznikove resurse, na primer čas, vložen napor, energijo in odzivanje na zahteve pri delu.
Presenetljivo? Večina najuspešnejših direktorjev ima 3 otroke.
A po drugi strani, se ob kariernih mejnikih pa tudi v kriznih časih, običajno zahvaljujemo družini in velik del zaslug za naš uspeh pripisujemo prav družinskim članom. Brez njih nam ne bi uspelo, pravimo. Po podatkih objavljenih v reviji HBR je večina najbolj uspešnih izvršnih direktorjev/ic poročenih in imajo v povprečju tri otroke. Iz tega izhaja, da sta delo in družina večja zaveznika, kot se zdi na prvi pogled. In v znanstvenem jeziku pravimo, da se medsebojno bogatita na različne načine, bodisi v smislu pridobljenega znanja in spretnosti v družini, ki jih kasneje uporabimo pri delu, ali obratno.
Nadalje se viri, ki jih pridobivamo v družinskem okolju, na primer pozitivno vzdušje, ki izhaja iz odličnega spričevala našega osnovnošolca, preslikajo v pozitivno vzdušje na delovnem mestu, in na primer večjo potrpežljivostjo, ko ne moremo odkljukati vseh ciljev, ki smo si jih zadali za danes.
Kako nam družinski člani pomagajo biti boljši zaposleni?
Namen prispevka je prispevati k razumevanju ugodnih učinkov, ki jih ima posameznikovo zasebno življenje na delo v službi in na ta način osvetlili večkrat spregledan vidik povezovanja med delom in družino, ki pa pomembno prispeva k trajnostnim delovnim mestom. Zanimalo nas bo predvsem, kako nam življenjski sopotnik, otroci, starši in sorodniki ter prijatelji pomagajo biti boljši zaposleni. Pokazali bomo rezultate nekaj naših avtorskih raziskav na to temo. Ob tem naj poudarimo, da namenoma ne bomo govorili o obratnih vplivih, torej ugodnih učinkih dela na družino, ampak se bomo posvetili samo eni smeri.
Začnimo pri visokozvenečih imenih iz poslovnega sveta. Pred leti je Sheryl Sandberg, ki je precejšen del kariere preživela kot ena od izvršnih direktoric podjetja Facebook, izjavila, da je izbira življenjskega sopotnika verjetno ena od najpomembnejših odločitev. Ta odločitev vpliva na to:
- kako si bosta partnerja/zakonca uredila zasebno življenje (sama je zagovornica delitve gospodinjskih in skrbstvenih nalog na polovico med oba partnerja),
- kako se bosta podpirala pri gradnji kariere, morebitnih selitvah v druge države zaradi dela in podobno.
Če je iz tega razvidno, kako družinsko življenje na daljši rok vpliva na posameznikovo kariero, pa v poslovni praksi najdemo tudi primere kratkoročnih in neposrednih vplivov. Tako na primer izvršni direktor Microsofta Satya Nadella pravi, kako je sam z učenjem empatije postal boljši direktor. Kot oče otroka s posebnimi potrebami se je skozi njegovo odraščanje učil, kako se postaviti v čevlje otroka, nato pa je s to spretnostjo gradil kakovostnejše odnose z zaposlenimi.
Poglejmo še dva primera neposrednih ugodnih vplivov družinskega življenja na profesionalno življenje. Tule je video povzetek znanstvenega članka, objavljenega v prestižni reviji Academy of management Journal, v katerem avtorici Dumas in Perry-Smith ugotavljata, da so - zanimivo - zaposleni, ki imajo družino (življenjskega partnerja in otroke), bolj osredotočeni na delovnem mestu v primerjavi z zaposlenimi brez otrok.