Generali zavarovalnica je finalist izbora HR&M projekt leta 2024 v kategoriji velikih podjetij.

Časovni potek projekta: Maj 2024 – še traja

Povzetek projekta:
Projekt Detox je ključen HR projekt v letu 2024, usmerjen v upravljanje s spremembami, zmanjšanje kompleksnosti in spodbujanje kulture nenehnih izboljšav. Povod zanj so bili rezultati merjenja pripadnosti in zavzetosti, ki so nakazovali na preveč zapletene procese. Cilj projekta je poenostaviti obstoječe procese v različnih organizacijskih enotah, pri čemer sodeluje 109 vodij pod vodstvom HR oddelka in sponzorstvom predsednice uprave. Udeleženci so s pomočjo vitke metodologije opazovali procese, predlagali izboljšave in na podlagi teh izrisali poenostavitve. Projekt je do avgusta 2024 že implementiral 15 izboljšav, na seznamu pa je 91 sprememb, ki jih vodi projektna skupina.

Zakaj ta projekt?
Projekt Detox je nastal štiri leta po združitvi dveh zavarovalnic zaradi opažene prekompleksnosti procesov, kar je vplivalo tudi na zadovoljstvo zaposlenih z urejenostjo in jasnostjo procesov. Združitev oddelkov, produktov in kulture je bila uspešna, vendar so razlike v procesih povzročale zmedo in nejasnosti. Detox projekt je usklajen s strategijo Skupine Generali, ki prav tako stremi k zmanjšanju kompleksnosti in birokracije ter ustvarjanju agilnejšega delovnega okolja.

Strokovna metodologija:
Pri izvedbi projekta se uporablja vitka metodologija za optimizacijo procesov, kjer so ključna opazovanja z udeležbo. Projekt poteka transparentno prek javne kanban table, kjer se zbirajo poročila o napredku in povratne informacije končnih uporabnikov, kar omogoča nadaljnje izboljšave. Kvartalna srečanja omogočajo predstavitev sprememb in vključitev vodstva.

Učinki projekta:
Projekt Detox je že prinesel dolgoročne učinke, ki vključujejo razvoj miselnosti nenehnih izboljšav, povezovanje oddelkov in izboljšanje učinkovitosti. Standardizacija dela vodi do večje produktivnosti, zmanjšanja napak in izboljšanja izkušnje strank. Procesi so usklajeni s potrebami končnih uporabnikov, kar prinaša hitrejše rešitve in večjo dodano vrednost.

Družbena in okoljska odgovornost:
Vitki procesi spodbujajo digitalizacijo in robotizacijo, kar prispeva k zmanjšanju porabe papirja. Družbeno odgovoren pristop k optimizaciji spodbuja kulturo sodelovanja in opolnomočenja zaposlenih, ki so aktivno vključeni v procesne izboljšave. S tem se zmanjšuje birokracija, povečuje zadovoljstvo zaposlenih in ustvarja bolj urejeno delovno okolje.

Dodana vrednost za zaposlene:
Zaposleni so pridobili nova znanja s področja optimizacije procesov, kar jim omogoča učinkovitejše delo. Jasnost in standardizacija procesov zmanjšujeta kompleksnost, povečujeta zadovoljstvo in pripadnost ter omogočata več časa za vsebinsko delo brez nepotrebne birokracije.

Vloga vodstva:
Projekt poteka pod sponzorstvom predsednice uprave, ki odpravlja ovire in svetuje projektom. HR oddelek skrbi za uspešno upravljanje s spremembami ter povezuje iniciative s strategijo podjetja.

Izvirnost projekta:
Projekt Detox vključuje vse zaposlene v proces optimizacije, kar ustvarja kulturo nenehnih izboljšav. Projekt spodbuja sodelovanje in odločanje na osnovi dejanskih podatkov ter postavlja potrebe strank v središče procesov, kar je protiutež tradicionalnim pristopom k optimizaciji.

Zmagovalce posameznih kategorij bomo izbrali s pomočjo spletnega glasovanja na povezavi, zato vas vabimo h glasovanju!

Razglasitev zmagovalcev bo na HR&M festivalu, 17. septembra 2024.