Digitalizacija in z njo povezane tehnologije vse bolj oblikujejo naše življenje in pomembno posegajo v preoblikovanje številnih industrij, tudi farmacije. Digitalna preobrazba farmacevtske industrije je ključna za boljšo oskrbo bolnikov, hitrejši razvoj zdravil ter stroškovno in proizvodno učinkovitost.

V vodilni farmacevtski družbi v Sloveniji, Novartisu, z znanstveno osnovanimi inovacijami nagovarjamo nekatere največje znanstvene izzive in ves čas stremimo k iskanju in implementaciji prebojnih tehnoloških rešitev, tudi na področju odkrivanja novih poti sodelovanja znotraj in zunaj podjetja. Kot odgovor na omejeno sodelovanje v času pandemije je nastal projekt uvajanja tehnologije mešane resničnosti Vision, lastna aplikacija Novartisa v Sloveniji, ki je vstopna točka v svet mešane resničnosti in sodelavcem omogoča delovanje v hibridu med realnim in virtualnim svetom.

Digitalno preoblikovanje inoviranja, povezovanja in delovanja je v času pandemije covida-19 dobilo dodaten zagon in popolnoma nove razsežnosti.

Digitalna preobrazba za farmacevtsko industrijo pomeni pomembno priložnost preseči tradicionalni model delovanja pri odkrivanju in razvijanju novih zdravil. Podjetja se pri naslavljanju izzivov, ki jih prinašajo hitro spreminjajoče se zdravstvene potrebe, zanašamo na vpeljavo digitalizacije, avtomatizacije in robotizacije procesov. V Novartisu v Sloveniji, pod okriljem katerega delujejo Lek, Novartis Pharma Services Inc., podružnica v Sloveniji in Sandoz, industrijo 4.0 gradimo na vseh ravneh družbe. Z vključevanjem digitalnih tehnologij in podatkovne znanosti v vse dele poslovanja želimo bolje izkoristiti obsežno količino podatkov za razvijanje novih zdravil in njihovo hitrejše lansiranje na trg, se povezovati z bolniki, zdravniki in drugimi zunanjimi deležniki na bolj oseben in učinkovit način ter avtomatizirati procese, s tem pa spodbujati prebojne inovacije.

Digitalno preoblikovanje inoviranja, povezovanja in delovanja je v času pandemije covida-19 dobilo dodaten zagon in popolnoma nove razsežnosti. Klasični načini dela, vsakdanji medčloveški odnosi, komunikacija in sodelovanje so postali močno oteženi, posebej med sodelavci, ki so delali na daljavo, in tistimi, ki so delo opravljali na lokacijah. Zato je iskanje alternative, ki bi omogočala stike med sodelavci, kot bi bili ti v istem prostoru, postala nuja. V Novartisu v Sloveniji smo se kot prvi znotraj globalne skupine Novartis odločili implementirati tehnologijo mešane resničnosti, ki nam omogoča sodelovanje, komunikacijo in delo na povsem novi ravni. Tehnologija uspešno združuje digitalni in realni svet ter ustvarja nova okolja in vizualizacije, kjer fizični in digitalni predmeti sobivajo in komunicirajo v realnem času. Naše delo se je preselilo v hibrid realnega ter virtualnega sveta.

Interakcija digitalnih in resničnih elementov

Mešana resničnost (mixed/merged reality – MR) je kombinacija resničnih in virtualnih okolij za ustvarjanje novih vizualizacij, kjer objekti realnega življenja in ljudje sobivajo ter komunicirajo z napravami, bitji in pokrajinami v digitalnem svetu. Pri mešani resničnosti so digitalni elementi v resnični svet umeščeni stabilno, se zavedajo prostora, v katerem so in so z njim v interakciji. Platforme mešane resničnosti se uporabljajo v različnih panogah, od umetnosti in zabave do proizvodnje, farmacije, izobraževanja in drugih.

Z uporabo tehnologije mešane resničnosti krepijo in razvijajo vedoželjnost, opolnomočenost in inovativnost pri vseh sodelavcih že na samem začetku sodelovanja.