Pomembnost ukrepov za ustvarjanje zdravega delovnega okolja
Čas branja 5 minDa so zaposleni lahko produktivni in zavzeti, se morajo tudi dobro počutiti. Boljše, kot je duševno zdravje zaposlenih, boljše delajo in bolj prispevajo k uspešnosti in rasti podjetja. S strateškim pristopom lahko podjetja ustvarijo delovno okolje, ki podpira zdravje in dobro počutje.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je duševno zdravje opredelila kot stanje dobrega počutja, znotraj katerega posameznik prepoznava svoje potenciale, se lahko uspešno spopada z normalnimi stresorji v življenju, dela produktivno in pozitivno prispeva k svojemu okolju. Duševno zdravje je izjemno pomemben del splošnega zdravstvenega statusa in ne pomeni le odsotnost duševne bolezni, temveč predstavlja stanje dobrega počutja.
Vpliv COVID-19
V zadnjih nekaj mesecih se je v nas prebudil občutek negotovosti in strahu za naše zdravje. Pozornost je usmerjena v »tukaj in zdaj«, vsi viri in energija pa se usmerjajo v iskanje najboljših rešitev za varnost zaposlenih in za čim manj moten potek dela. Čeprav je obdobje epidemije za nami, pa nekatere posledice ostajajo.
Brooks idr.1 so zbrali rezultate številnih raziskav, ki so preučevale vpliv karantene oziroma samoizolacije na posameznika. Potrdili so to, kar smo sami občutili med tem obdobjem, da samoizolacija ne vpliva dobro na naše počutje in zdravje. Ločitev od bližnjih, izguba svobode, negotovost glede bolezni in pa seveda dolgčas lahko imajo številne negativne posledice.
Pozabljamo na ostale duševne stiske, ki so vzrok številnih bolniških odsotnosti.