V torek, 1. oktobra 2024, se je odvilo prvo jesensko srečanje AmCham komisije za prihodnost dela, kjer je bila v ospredju izjemno aktualna tema – pravica do odklopa. V dobi digitalizacije, kjer meje med delom in prostim časom hitro izginjajo, se pojavljajo številni izzivi, kako uravnotežiti delovne zahteve z dobrobitjo zaposlenih.

Na srečanju so gostje predstavili regulativne okvire in primere dobrih praks, s poudarkom na tem, kako gospodarstvo lahko vzpostavi ravnovesje med učinkovitostjo in dobrim počutjem zaposlenih, ne da bi ogrozilo svojo konkurenčnost.

Pravica do odklopa v Sloveniji: Pravni okvir in kazni

Biljana Čamber Ristić, odvetnica in soustanoviteljica Odvetniške pisarne Martelanc, Čamber Ristić in Kus, je pojasnila pravni vidik pravice do odklopa. Po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR) mora delodajalec sprejeti ukrepe, ki zaposlenim zagotavljajo pravico do odklopa. Pravica do odklopa se nanaša na že obstoječe pravice do odmora in počitka, kar pomeni, da delavcem ni treba biti dosegljiv izven delovnega časa, razen v izrednih situacijah.

Foto: Freepik