Vključujoč način vodenja na sodoben trg dela
Čas branja 11 minV hitro spreminjajočem se svetu je napovedovanje prihodnosti tvegano. Kljub temu pa smo lahko prepričani
o štirih globalnih trendih, ki že nekaj časa močno preoblikujejo delovno okolje in vplivajo na poslovne prioritete prihodnosti.
Štirje globalni trendi, ki že nekaj časa močno preoblikujejo delovno okolje in vplivajo na poslovne prioritete prihodnosti.
- Raznolikost trgov: poslovanje postaja vedno bolj globalno in povezano, medtem ko novi trgi predstavljajo največjo priložnost za rast številnim podjetjem.
- Raznolikost strank: demografija in odnos kupcev se spreminjata. Vse bolj raznolika baza strank, ki jih podpira tehnologija in večja izbira na trgu, zahtevajo boljšo personalizacijo izdelkov in storitev.
- Raznolikost idej: digitalizacija in s tem povezana hiperpovezljivost vpliva na hitre spremembe in inovacije.
- Raznolikost talentov: Spremembe v starostnih skupinah, izobraževanju, številne migracije, skupaj s pričakovanji glede enakih možnosti in ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem močno vplivajo na populacijo zaposlenih.
Med glavne razloge za menjavo zaposlitve zaposleni največkrat navajajo slabe odnose med zaposlenimi in občutek, da na delovnem mestu niso cenjeni.
Podjetja se v želji po izboljšanju rezultatov vedno bolj zanašajo na multidisciplinarne, raznolike time, ki združujejo raznolike pristope in sposobnost različnih kultur, starostnih skupin in spolov. Vse to pa zahteva tudi prilagoditve v organizacijski kulturi in pristopih delodajalcev, ki se vedno bolj zavedajo pomembnosti konceptov Raznolikosti, pravičnosti in vključenosti (DEI).
Če se najprej ustavimo pri definicijah pojmov:
- Raznolikost (diversity) – raznolikost med zaposlenimi je prvi pogoj, ki mora biti izpolnjen, če želi podjetje celostno zajeti DE&I. Pomeni, da so njihovi zaposleni različne starosti, spola, seksualne usmerjenosti, nacionalnosti in etnične pripadnosti.
- Pravičnost (equity) – pravičnost na delovnem mestu izhaja iz dejstva, da nimajo vsi ljudje enakih izhodišč in pogojev. Ne gre torej za enakost, ki predpostavlja, da vsi začnemo z enakimi izhodišči, temveč pravičnost pomeni prilagajanje osebnim okoliščinam posameznika.
- Vključenost (inclusion) – je ustvarjanje kulture, v kateri se vsi zaposleni počutijo udobno in samozavestno ter hkrati izpolnjujejo poslovne potrebe podjetja.1
Medtem ko je v nekaterih podjetjih DEI (raznolikost, pravičnost, vključenost) še vedno zgolj prehoden trend oziroma splošna usmeritev, pa ga vedno več podjetij sistematično vključuje v svojo dolgoročno poslovno strategijo.
Vključenost kot strategija nižanja fluktuacije in uspeha podjetja
Glede na to, da je v letu 2021 kar 80 % slovenskih delodajalcev (40 % več kot v letu 2018) poročalo o izzivih z iskanjem novih kadrov, smo v podjetju želeli raziskati, kakšno je zadovoljstvo zaposlenih v slovenskih podjetjih in kaj jim je najbolj pomembno pri menjavi zaposlitve.
Na današnjem trgu dela, ki je močno usmerjen na kandidate, podjetja v želji, da zadržijo svoje zaposlene, uporabljajo različne prakse. Delodajalci investirajo v višanje osnovnih bruto plač ali sisteme nagrajevanj, izobraževanja in nudijo različne ugodnosti, kot so sadje in napitki. Seveda so vse te pobude motivacijske, vendar nobena izmed njih ne bo dolgoročno delovala pri zaposlenih, ki se v svojem delovnem okolju ne počutijo dobro – med glavne razloge za menjavo zaposlitve zaposleni največkrat navajajo slabe odnose med zaposlenimi in občutek, da na delovnem mestu niso cenjeni.