Nadobudneži in razni eksperti, ki se ukvarjajo s spremljanjem in proučevanjem globalnih fenomenov ugotavljajo, da se je po hitri globalizaciji, ki se je najbolj razmahnila s pojavom svetovnega spleta in vseh posledic, ki jih ta prinaša, ta začela zaustavljati oziroma je globalizacija že dosegla točko preloma.

Ena izmed teorij nastanka materije in vesolja predvideva, da se bo širjenje vesolja v določeni točki končalo, nato se bo začelo krčenje do točke, kjer se bo v ultimativni črni luknji obstanek našega vesolja – kot ga poznamo – končal. V tem kontekstu se globalni parket vse bolj krči, gospodarstva pa začenjajo razmišljati prioritetno o svojih pogojih in rezultatih, veliko manj pa o raznih dobrobitih strateških povezav.

Zanimivo vprašanje, ki se pojavlja v zadnjem času, se nanaša na število podjetnikov, ki poslujejo po svetu v zadnjih desetih letih oziroma konkretno, ali je v tem obdobju število podjetnikov narastlo ali padlo v primerjavi z dekado pred tem obdobjem. Prav tako je zanimivo, da večina vprašanih na to vprašanje odgovori napačno. Zakaj? Digitalna platforma je omogočila, da lahko vsak posameznik, ki se poglobi v analitiko in statistiko marketinga in prodaje, v zelo kratkem času začne služiti za svoj račun s prodajo po spletu. Na primer, velik delež spletnih trgovin nima svojega skladišča oziroma fizično ne manipulira z blagom, ampak se poslužuje »dropshippinga«. Ker se sliši enostavno, verjetno tudi je. Podatki pa vseeno kažejo, da se je z rastjo velikih poslovnih sistemov pojavila tudi potreba po delovni sili. V zadnjih desetih letih je globalno gospodarstvo rastlo z rekordnimi stopnjami, prav tako pa so rastle plače pri delodajalcih kot tudi standard zaposlenih. Odločitev za podjetniško pot je v številnih primerih motivirana s finančnim vidikom, ki se ob predpostavki solidnih plač odpravi.

Odgovor je torej, da je v zadnjem času število podjetnikov na svetu upadlo

Že praktično celotno človeško zgodovino se trendi spreminjajo, z njimi pa tudi naša vsakodnevna rutina. V zadnjem srednjeročnem obdobju so se vzpostavili sistemi, ki so samostojno ali preko partnerskih povezav realizirali svoje poslovne in tržne cilje, posledica pa je bil dobiček zaradi katerega so bili lastniki in upam, da tudi zaposleni, še bolj motivirani za delo. Po obdobju dokaj predvidljivih razmer smo prešli v nasprotni trend, kjer je predvidevanje natančnih prihodnjih dogodkov bolj šarlatanstvo kot znanstvena disciplina.