Hibridno delo: ključne strategije za uspeh
Čas branja 11 minRaziskave kažejo, da večina zaposlenih raje dela hibridno, kar potrjuje potrebo po prilagoditvi tradicionalnih modelov dela sodobnim zahtevam. V tem kontekstu je ključno, da se organizacije osredotočijo na oblikovanje delovnih mest, ki bodo zaposlene motivirala in jim omogočila doseganje boljših rezultatov. Članek ponuja vpogled v ključne strategije za uspeh hibridnega dela.
Izvedeli boste:
Kako oblikovati hibridno delovno okolje, ki povečuje produktivnost in omogoča boljše ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem?
Kateri so ključni izzivi in priložnosti hibridnega dela ter kako jih učinkovito obvladovati?
Kako s prilagodljivostjo delovnih urnikov ustvariti okolje, ki spodbuja zavzetost, odpornost in inovativnost?
Vsaka od oblik dela prinaša izzive in priložnosti (Lamovšek & Černe, 2023). Delo na fizični lokaciji lahko izboljša timsko delo in komunikacijo, vendar zmanjšuje prilagodljivost. Delo na daljavo pa povečuje fleksibilnost, vendar lahko vodi do socialne izolacije. Hibridno delo ponuja ravnotežje med prilagodljivostjo in osebnim stikom, vendar zahteva skrbno upravljanje, da se izogne potencialnim težavam, kot so slaba komunikacija in pomanjkanje jasnosti pri delovnih nalogah. Hibridno delo združuje elemente dela na fizični lokaciji in dela na daljavo, kar zaposlenim omogoča, da del svojega časa preživijo v pisarni, del pa na daljavo. Na ta način omogoča fleksibilnost in hkrati ohranja možnost osebne interakcije.
Oblikovanje hibridnega dela zahteva celosten pristop, ki upošteva tako organizacijske potrebe kot potrebe zaposlenih (Davis, 1966). Pravilno oblikovano hibridno delovno okolje lahko poveča produktivnost, izboljša zadovoljstvo zaposlenih in omogoči boljše ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Raziskave (Lamovšek, 2024; Lamovšek et al., 2024) kažejo, da različne konfiguracije oblikovanja dela zahtevajo kompleksno ravnotežje med nalogami, znanjem in družbenimi značilnostmi. Enostavna dela z visoko raznolikostjo nalog in jasnim prispevkom k organizacijskim ciljem povečujejo zadovoljstvo zaposlenih in njihov občutek izpolnjenosti. V hibridnem okolju je treba posebno pozornost nameniti kombinaciji različnih značilnosti delovnih mest, kot so povratne informacije, obdelava informacij in socialna podpora.
4 ključne ugotovitve naših študij
Delovna uspešnost: Za delovno uspešnost v hibridnem delu je pomembno, da so naloge jasne in dobro opredeljene. Kombinacija nizke kompleksnosti nalog z visoko raznolikostjo in jasnim prispevkom k ciljem organizacije vodi do višje produktivnosti in zadovoljstva zaposlenih. V hibridnem okolju je pomembno, da menedžerji učinkovito upravljajo kompleksnost nalog, povratne informacije in družbeno podporo.
Ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem: Rezultati študije so pokazali, da imajo zaposleni v hibridnih delovnih okoljih na splošno najvišje ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem. Oblikovanje dela je pomembno za to ravnotežje, najbolj pozitiven učinek pa je izrazit pri delu s fizične lokacije organizacije in hibridnem delu.
Zavzetost zaposlenih: Hibridno delo omogoča večjo uporabo tehnologije, kar lahko pozitivno vpliva na delovno zavzetost zaposlenih.
Izgorelost: Prekomerna uporaba tehnologije lahko vodi do izgorelosti, zato je pomembno, da menedžerji skrbno upravljajo intenzivnost uporabe tehnologije in ponujajo fleksibilne delovne pogoje, ki omogočajo odklop od dela.
Kako oblikovati hibridno delo za dobrobit podjetja in zaposlenih?
Tradicionalni modeli oblikovanja dela, kot so Model značilnosti dela, Motivacijski model delovnega oblikovanja in Model delovnih zahtev in virov, so temelj za razumevanje, kako različni vidiki dela vplivajo na posameznike (Hackman & Oldham, 1976; Morgeson & Humphrey, 2006; Bakker & Demerouti, 2007). Vendar pa ti modeli pogosto ne upoštevajo specifičnih značilnosti hibridnega dela, ki združuje elemente dela na fizični lokaciji organizacije in dela na daljavo.
Namesto da se osredotočate na to, kdaj in kako dolgo zaposleni delajo, se osredotočite na doseganje jasno določenih ciljev in rokov.