Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je finalist izbora HR&M projekt leta 2024 v kategoriji javnih oziroma nepridobitnih organizacij.

Časovni potek projekta: Od marca 2022 dalje

Povzetek projekta:
Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je s projektom Raznolikost v organizaciji želela bolj kakovostno vključiti gluho sodelavko, knjigovezinjo, v delovno okolje. Z moralno in finančno podporo vodstva so preko postopka poklicne rehabilitacije pridobili pravico do podporne zaposlitve, kar vključuje do 30 ur mesečno podpornih storitev, kot so informiranje, svetovanje in usposabljanje s pomočjo tolmača slovenskega znakovnega jezika (SZJ). Zaposlena sodeluje v različnih aktivnostih za razvoj zaposlenih, od rednih sestankov do mentorstva, ter aktivno prispeva k ohranjanju izumirajočega poklica knjigoveza. Projekt je prinesel izboljšano počutje, večjo samostojnost in učinkovitost zaposlene ter večjo pripadnost kolektivu.

Zakaj ta projekt?
Cilj projekta je kakovostna in učinkovita vključitev invalida v delovno okolje, ohranitev izumirajočega poklica knjigoveza ter motivacija zaposlenih za prenos znanja na naslednike. Projekt je ključen za ohranitev strokovnosti in kontinuitete dela v NUK ter vključevanje invalidov v delovni proces.

Strokovna metodologija:
V začetni fazi so skupaj z izvajalcem poklicne rehabilitacije izvedli ocenjevanje delovnih rezultatov invalidov in skozi redne letne razgovore merili napredek zaposlene. Vodja oddelka je opravila izpit 1. stopnje znanja SZJ, kar je omogočilo bolj enakopravno vključevanje gluhe sodelavke.

Učinki projekta:
Kratkoročni učinki vključujejo večje zadovoljstvo in samostojnost zaposlene, boljše delovne rezultate in večjo pripadnost kolektivu. Dolgoročni učinki so ohranitev zaposlitev invalida, prenos znanja na naslednike in ohranitev poklica knjigoveza. Projekt je prav tako prispeval k boljši povezanosti in timski pripadnosti.

Družbena odgovornost:
NUK se s tem projektom zavzema za enakopravno obravnavo invalidov in spoštovanje človekovih pravic. S tem omogočajo učinkovito vključevanje vseh zaposlenih v delovno okolje, kar prispeva k zmanjšanju absentizma, povečuje pripadnost in izboljšuje moralo zaposlenih.

Dodana vrednost za zaposlene:
Projekt omogoča lažje sporazumevanje s sodelavko in boljše sodelovanje znotraj oddelka. Vodja oddelka ima zadovoljstvo, da ustvarja vključujoče okolje, znanje knjigoveza pa se uspešno prenaša na druge sodelavce.

Vloga vodstva:
Vodstvo in kadrovska služba sta motivirali zaposleno in skupaj s sodelavci prispevali k uspešni integraciji invalidke. Projekt je bil podprt z zagotovitvijo finančnih sredstev in strokovnega časa za izvedbo.

Izvirnost projekta:
Projekt izstopa po prepoznavi stiske zaposlene invalidke in vzpostavitvi zaupanja. Z intenzivnimi pogovori so dosegli pozitiven preobrat v počutju in vključevanju zaposlene, kar se je odražalo v njeni večji samozavesti in sodelovanju pri dejavnostih s sodelavci.

Zmagovalce posameznih kategorij bomo izbrali s pomočjo spletnega glasovanja na povezavi, zato vas vabimo h glasovanju!

Razglasitev zmagovalcev bo na HR&M festivalu, 17. septembra 2024.