Zavod za usposabljanje, delo in varstvo Dornava je finalist izbora HR&M projekt leta 2024 v kategoriji javnih oziroma nepridobitnih organizacij.

Časovni potek projekta: Oktober 2022 – še traja

Povzetek projekta:
Projekt Kak’ pa je v službi? se osredotoča na izboljšanje duševnega zdravja zaposlenih v Zavodu za usposabljanje, delo in varstvo Dornava. Program je sestavljen iz petih stopenj, ki vključujejo pripravo, organizacijsko diagnostiko, analizo stanja, načrt aktivnosti in izvajanje ukrepov. V okviru diagnostike so izvedli kadrovsko analizo, intervjuje z vodji, fokusne skupine in anketo COPSOQ III, ki je razkrila močne in šibke točke organizacije. Na podlagi teh podatkov so oblikovali načrt aktivnosti, ki vključuje vzpostavitev svetovalnice za zaposlene, izhodne intervjuje in izvajanje delavnic. Cilj projekta je izboljšati psihosocialno počutje zaposlenih in ustvariti bolj zdravo in produktivno delovno okolje.

Zakaj ta projekt?
Zaradi specifične narave dela v Zavodu Dornava, kjer zaposleni skrbijo za osebe z motnjo v duševnem razvoju in po možganskih poškodbah, je bila prepoznana potreba po analizi in izboljšanju psihosocialnega stanja zaposlenih. Pred začetkom projekta ni bilo zanesljivih podatkov o psihosocialnih obremenitvah, s projektom pa so pridobili vpogled v dejavnike, ki vplivajo na duševno zdravje zaposlenih, kar omogoča ciljno ukrepanje.

Strokovna metodologija:
Za ugotavljanje stanja duševnega zdravja zaposlenih so uporabili kombinacijo kvalitativnih in kvantitativnih metod, kot so SWOT analiza, intervjuji, fokusne skupine in vprašalnik COPSOQ III. Podatki so bili analizirani s pomočjo klastrske analize in statističnih metod, kar je omogočilo natančno opredelitev različnih skupin zaposlenih glede na njihove psihosocialne obremenitve.

Učinki projekta:
Program je že prinesel pomembne vpoglede v stanje duševnega zdravja zaposlenih in psihosocialni profil organizacije. Ugotovili so, da med zaposlenimi obstajajo štiri skupine, ki se razlikujejo po doživljanju psihosocialnih obremenitev. Največji učinek projekta je odprtje svetovalnice za zaposlene, ki nudi podporo pri duševnem zdravju, ter izvedba izhodnih intervjujev. Stigma glede psihološke podpore ostaja izziv, vendar program postopno izboljšuje zavedanje o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu.

Družbena odgovornost:
Duševno zdravje na delovnem mestu je ključen izziv sodobne družbe, zlasti v sektorjih, kjer delo zahteva čustvene in kognitivne napore. Projekt Zavoda Dornava prispeva k bolj zdravemu delovnemu okolju, kar pozitivno vpliva na kakovost oskrbe uporabnikov njihovih storitev. Z izboljšanjem duševnega zdravja zaposlenih prispevajo k večji kakovosti življenja zaposlenih, kar zmanjšuje obremenitve tudi v zasebnem življenju.

Dodana vrednost za zaposlene:
Vzpostavitev svetovalnice za zaposlene je prvič v zgodovini zavoda omogočila zaupne razbremenilne in svetovalne pogovore. Izvajajo se izhodni intervjuji, vzpostavljeno je sodelovanje z vodji in kadrovsko službo. Načrtovane so tudi delavnice za psihoedukacijo in skupinska svetovanja, ki bodo okrepila podporo zaposlenim.

Vloga vodstva:
Vodstvo zavoda je hitro prepoznalo vrednost programa in ga formalno podprlo. Vodje so sodelovale pri pripravi izhodišč programa, SWOT delavnicah in organizacijski diagnostiki. Program omogoča vodstvu, da ciljno naslavlja izzive duševnega zdravja zaposlenih in zagotavlja strokovno podporo.

Izvirnost projekta:
Projekt izstopa po celovitosti pristopa, saj združuje različne psihološke metode, kot sta kvantitativna in kvalitativna analiza. Bolniški stalež je bil analiziran po socialnomedicinskem modelu, kar omogoča natančen vpogled v izgubljene delovne dni glede na diagnoze. Uporaba vprašalnika COPSOQ III je bila prva v Sloveniji, projekt pa vključuje tudi klastrsko analizo, ki povečuje uporabnost podatkov.

Zmagovalce posameznih kategorij bomo izbrali s pomočjo spletnega glasovanja na povezavi, zato vas vabimo h glasovanju!

Razglasitev zmagovalcev bo na HR&M festivalu, 17. septembra 2024.