Sodoben način dela postavlja v ospredje timsko delo in sodelovanje zelo različnih posameznikov. V splošnem velja, da so raznoliki timi bolj učinkoviti in dosegajo boljše rezultate kot homogeni. Pa je to vedno res?

Spremenjene ekonomske razmere so mnoga podjetja prisilila v prestrukturiranje, odpuščanje in združevanje, kar je s seboj prineslo bolj sploščeno organizacijsko strukturo in večjo decentralizacijo oddelkov. Današnje organizacije so zato zgrajene okrog timov in skupin, ki morajo pogosto poiskati odgovore na zelo zahtevne in kompleksne izzive in probleme. Hkrati današnji timi vse pogosteje združujejo zelo raznolike posameznike iz različnih okolij, ki imajo različne osebnosti, modele sveta, ideje, znanja in izkušnje.

Kaj vse nas dela različne?

Pri različnosti ponavadi pomislimo predvsem na razlike v spolu, starosti in narodnosti. Vendar je pri opredelitvi različnosti med posamezniki pomembno še veliko drugih dejavnikov in lastnosti, ki odločilno vplivajo na to, kako bodo različni posamezniki delovali skupaj v timu. Elizabeth Mannix in Margaret A. Neale raznolikost zelo ustrezno opredeljujeta kot »vsak atribut posameznika, ki ga druga oseba lahko dojame kot element različnosti«. Skladno z modelom avtorjev Gardenswartz in Rowe iz njunega dela Diverse Teams at Work lahko različnost razdelimo v naslednja področja:

Raznolikost in edinstvenost članov tima naredi tudi vsak tim edinstven. To predstavlja velik potencial za doseganje napredka, kreativnost in produktivnost, hkrati pa ustvarja v timu povsem specifične situacije, konflikte in izzive. Dobro zavedanje različnosti med člani tima ter njihovo obvladovanje lahko predstavljajo veliko prednost, ki se odraža v višji produktivnosti celotnega tima. Hkrati pa različnost ustvarja tudi številne konflikte in izzive, ki lahko zavirajo produktivnost tima, če jih posamezniki ne znajo ustrezno rešiti. To potrjuje tudi raziskava Elizabeth Mannix in Margaret A. Neale, v kateri avtorici navajata, da ima raznolikost v timih lahko tako pozitivne kot negativne posledice.