Kako ustvariti pametni tim?
Čas branja 10 minKako pameten je vaš tim? Poznate morda kakšno ekipo, ki je sestavljena iz briljantnih posameznikov, a vendar ne dosega želenih/pričakovanih rezultatov? Ste se že kdaj znašli v situaciji, ko je sicer pameten posameznik v timu zavrl timsko delo? Ste morda s povprečnimi člani v dobro organiziranem timu dosegla nadpovprečne rezultate?
Psihologi že dolgo vedo, da posamezniki variirajo v kognitivnih sposobnostih oziroma so nekateri pametnejši od drugih. To pripisujejo tako genetski predispoziciji kot tudi vplivom okolja, predvsem vzgoji, izobraževanju in kulturnim vplivom. Ko pa govorimo o timih, se postavi vprašanje, zakaj in kako so nekateri timi pametnejši od drugih. Medtem ko nekateri proizvajajo izjemne rešitve in člane navdajajo z neizmernim zadovoljstvom, so drugi »timi« ujeti v niz neskončnih sestankov in godrnjavih posameznikov. Na podlagi znanstvenih dognanj in dolgoletne prakse vam v nadaljevanju predstavljam najpomembnejše komponente pametnih timov.
Poslanstvo oziroma namen je na prvem mestu
Za pravo timsko delo je nujno, da vsak posameznik razume in se poistoveti z namenom tima. To pomeni, da namen tima postane tudi osebni namen vsakega posameznika v timu. Brez te osnove noben projekt, ne glede na vsebino, ne more doseči svojega polnega potenciala. Namen tima je pravzaprav odgovor na vprašanje: »Zakaj počnem, kar počnem?«, in eden ključnih vidikov timskega dela je poenotenje odgovorov posameznih članov tima na to vprašanje. Pomislite, kaj bi na vprašanje: »Zakaj to počnete?« povedali člani različnih timov, ki so pomagali pri Nasinih misijah do slovitega Apolla 11, ki je poleti 1969 pristal na tem Zemljinem satelitu. Večina odgovorov bi se glasila nekaj v smislu: »Da bomo varno spravili človeka na Luno (in to pred Rusi)«. Glede na izkušnje lahko rečem, da zelo redko srečam tim, kjer člani podajo podobne odgovore na to isto vprašanje.
Verjetno tudi zato, ker veliko timov namen definira arbitrarno. Pametni timi se temu vprašanju popolnoma prepustijo in mu namenijo veliko časa. Namen mora namreč predstavljati pravi izziv in premakniti člane tima iz cone udobja, saj bodo le tako lahko tudi člani osebno rasli. Namen tima se povezuje z vizijo (kam želimo priti) in osnovnimi vrednotami tima (podjetja), ki osmislijo delovanje tima. Dobro oblikovan namen usmerja vse druge odločitve in poteze tima, predvsem pa je nekaj, k čemur vsak član tudi osebno stremi. Šele takrat, ko člani tima skupaj oblikujejo jasen namen ali pa ga vsaj zelo dobro razumejo in vidijo osebni smisel v njem, imajo možnost postati pameten in učinkovit tim.
Nasvet: Za oblikovanje namena tima si je treba vzeti dovolj časa. Če je le mogoče, se s timom premaknemo na neko prijetno lokacijo ven iz pisarne (gorsko kočo, apartma ob morju, vikend na podeželju …), kjer bomo lahko v miru razmišljali in se pogovarjali o namenu tima. Uporabimo odprte moderacijske tehnike in nikar ne hitimo. Zberemo odgovore vseh članov tima na vprašanja: »Kaj je osnovni namen našega tima?«, »Zakaj tim obstaja?«, »Kdo bi prvi opazil, če nas ne bi bilo?«, »Zakaj si želiš biti del tega tima?«. Iz odgovorov skupaj izluščimo osrednji namen skupine ter ga konkretno in jasno zapišemo. Na koncu poskrbimo, da vsak najde pot, po kateri lahko pomembno prispeva k uresničevanju opredeljenega namena tima.
Prednost timskemu, ne najpametnejšemu
Okolje, kjer je timsko vedenje posameznikov pomembnejše od dajanja najboljših idej, je edino, ki omogoča nastanek pametnih timov. Namesto tega, da namenite več pozornosti tistim najpametnejšim posameznikom, ki običajno prevzamejo potek sestanka in stresejo svoje dobre zamisli iz rokava ter s tem zasenčijo vse druge, dajte potrditev tistim, ki pomagajo pri timskem delu s svojimi povezovalnimi predlogi in pozitivnim usklajevanjem med posamezniki, z razvitim čutom za druge in s konkretnimi dejanji, ki koristijo vsem v timu. Na ta način omogočite, da pride do sinergije idej in tako presežete posameznikove miselne in kreativne sposobnosti. To sicer ne pomeni, da inteligenca posameznikov ni pomembna. Zelo je pomembna, vendar pa je običajno pretirano cenjena v primerjavi z drugimi ključnimi vidiki, ki so nujni za pametno timsko delo. Zato z zavestnim potrjevanjem slednjih okrepimo pravo timsko delo.